Chcete začít podnikat a nevíte, jak přilákat první zákazníky?

Přilákání prvních zákazníků nebo klientů a nízký rozpočet v oblasti marketingu jsou dvě úskalí, se kterými se musí vypořádat každý začínající podnikatel. Hledání zákazníků je jednou z nejobtížnějších výzev pro začínající a zavedené malé podniky. 

Mít skvělý produkt nebo službu, o kterém jste si jisti, že bude mnoho lidí potřebovat nebo po něm zatouží, nestačí. Zákazníci vás nenajdou, váš obchod, váš web ani stránku na Facebooku jen proto, že zahájíte podnikání. Musíte jít ven a najít potenciální zákazníky a klienty.

Kdo je vaší cílovou skupinou

Tajemstvím vytvoření úspěšného akvizičního plánu je vědět, kdo je ideálním zákazníkem. Pokud prodáváte firmám, zvažte, které oddělení s největší pravděpodobností koupí vaše produkty nebo služby a jaký jednotlivec (jaká úroveň odpovědnosti) by byl ten, kdo by určil konkrétní požadavky na nákup. Určete, jak dlouhý je nákupní cyklus. Je nákup vašeho produktu rozhodnutím, které může rychle učinit jedna osoba? Nebo prodáváte něco, co má dlouhý nákupní cyklus a může zahrnovat více jednotlivců?

Dále se zamyslete nad tím, jak běžný kupující obvykle najde produkty nebo služby, jako je ta vaše. V jakých kruzích cestují? Jsou aktivní na sociálních médiích? Koho pravděpodobně poslouchají nebo kam se dívají, když chtějí koupit váš typ produktu nebo služby. Co byste mohli udělat pro získání doporučení a doporučení z těchto zdrojů? Poté naplánujte způsoby, jak dát sebe a své informace tam, kde je mohou najít lidé vaší cílové skupiny.

Sledujte sociální sítě

Nepokoušejte se jim prodávat prostřednictvím jejich kanálů sociálních médií. Místo toho se snažte rozvíjet vztahy s potenciálními zákazníky. Retweetujte nebo komentujte své příspěvky. Pokud je to vhodné, označte je ve svých příspěvcích na sociálních médiích. Váš cíl: dostat se do povědomí a být vnímán jako přítel. Prodej je mnohem snazší, když prodáváte lidem, kteří mají pocit, že vás znají.

Pracujte s místním tiskem

I v digitálním věku jsou denní a týdenní noviny stále neuvěřitelným zdrojem kontaktních informací a vedou k potenciálním novým zákazníkům. Sledujte jména lidí, kteří byli povýšeni, kteří získali ocenění, kteří otevřeli nové podniky nebo kteří mohou být jakýmikoli potenciálními zákazníky. Pošlete těmto lidem osobní e-maily s gratulací k úspěchu nebo sdělením, jak zajímavý byl článek o nich. S podpisem uveďte název vaší společnosti a slogan plus veškeré příslušné informace o produktu.

Ujistěte se, že váš web a stránky sociálních médií usnadňují návštěvníkům vědět, jak vás zastihnout

Ještě lépe, uveďte důvod, proč vám mají dát své kontaktní údaje. Nabídka bezplatného zpravodaje, bezplatného průvodce po něčem, co souvisí s vaším průmyslovým odvětvím, nebo kupón – to vše může být dobrým způsobem, který lze použít k zachycení potenciálních zákazníků. 

Využijte kupóny a speciální nabídky k přilákání zákazníků

Nabídněte slevu novým zákazníkům při jejich prvním nákupu. Pokud prodáváte produkty nebo služby, které je třeba kupovat opakovaně, zvažte, aby tato první sleva byla podmíněna podpisem smlouvy na rok služby zákazníkem.

Sponzorské akce

Události, které mohou spojit váš potenciální trh. Hledejte letáky o události na schůzích místní síťové skupiny. Nebo zavolejte a zeptejte se organizátorů, zda jsou k dispozici sponzorské příležitosti. Místní akce mohou být pro sponzora docela levné. Nebo pokud jsou sponzorské náklady vysoké, mohou mít možnost „Přátelé“ akce, která vám dá právo rozdat letáky na akci za velmi malý poplatek.   

Využijte svou rodinu a přátelé

Zeptejte se svých přátel, jestli vědí o lidech, kteří mohou využívat vaše služby, nebo o lidech, kteří mohou znát ostatní, kteří by mohli využívat vaše služby. Pokud to vaše cenová struktura umožňuje, nabídněte přátelům a obchodním partnerům poplatek za nálezce za doporučení, která se promění v zakázku nebo obchod.

Umístěte své obchodní jméno, telefonní číslo a adresu webových stránek na cokoli, co můžete

Pokud podnikáte v oboru služeb, které používají dodávky nebo nákladní vozy, mělo by být vaše jméno na všech vašich vozidlech, aby lidé, kteří vás vidí obsluhovat ostatní v jejich okolí, mohli rychle zjistit, jak vás kontaktovat. Mělo by to být na jakýchkoli výrobcích nebo štítcích na vašich výrobcích (podle toho, co je praktické). Nechte si vyrobit magnety se svým jménem a telefonním číslem a připevněte je k opraveným zařízením nebo je rozdejte zákazníkům a zájemcům. Čím více lidí má vaše jméno a kontakt, tím více zákazníků můžete získat.

Použijte více malých reklam místo jedné velké

Pokud většina lidí ve vašem oboru podnikání inzeruje v tištěné podobě, aby přilákala zákazníky, měli byste udělat totéž. Neplánujte však jednu velkou reklamu. Naplánujte, aby se malé reklamy zobrazovaly po dlouhou dobu ve stejných publikacích, ve kterých inzerují vaši konkurenti.

Otestujte platbu za proklik (PPC) a další online reklamu 

Chcete-li udržet nízké náklady, zaměřte své reklamy tak, aby oslovily lidi, kteří jsou podobní vašim nejpravděpodobnějším vyhlídkám, a zaměřte je tak, aby se zobrazovaly pouze v geografické oblasti, kde podnikáte. (Příklad: ženy ve věku od 40 do 55 let, které žijí v Brně.) Nastavte denní rozpočty a měsíční rozpočty a prvních několik dní, kdy jste si jej založili, pravidelně kontrolujte svůj účet.

Zdroj: businessknowhow.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu