Chcete nastartovat svůj osobní rozvoj nebo se „jen“ podívat na věci z nové perspektivy? Filozofie kaizen by mohla být přesně to, co hledáte

Také máte někdy pocit, že naše životní tempo je stále rychlejší a rychlejší? Že naše dny jsou plné neúprosných požadavků a věcí, které je třeba udělat? Zaneprázdněnost může být tak velkým rozptýlením, že snadno ztratíme ze zřetele to, co od života skutečně chceme. To v nás ale zároveň může zanechat pocit neklidu a nenaplnění. Naštěstí nikdy není pozdě začít s tímto pocitem bojovat. Zkuste to pomocí filozofie kaizen.

Jak to všechno začalo

Japonská podnikatelská filozofie kaizen vznikla původně v 50. letech 20. století jako způsob, jak zajistit „hladší chod“ firem. Stejný postup lze ale poměrně snadno použít i k proměně našich životů. Při aplikaci v podnikatelském prostředí je cílem kaizen zefektivnit pracovní prostředí tím, že se průběžně přezkoumává, jak se věci dělají, a metodicky se provádějí změny. To vytváří lepší atmosféru, silnějšího týmového ducha a zvyšuje produktivitu. Zaměstnanci se zároveň cítí angažovanější a spokojenější.

Hlavní principy kaizen

Tato filozofie toho ale přináší mnohem více než jen zlepšení spokojenosti s prací. Kaizen, což v japonštině znamená změna k lepšímu, představuje silný interní proces. Pokud kaizen uplatníte ve svém životě, změny se stanou snazšími, budete se cítit motivovanější a lépe se naladíte na svůj skutečný potenciál.

Jednoduše řečeno, tento přístup je založen na přesvědčení, že provádění pozitivních, postupných změn vede k významným výsledkům. Začlenění „malé, ale dobré změny“ do našeho každodenního života může mít časem velký dopad. Kaizen není rychlým přístupem ke svému rozvoji, naopak je to pomalá a vědomá praxe. Koneckonců postupná změna je vždy mnohem dosažitelnější než snaha změnit vše ze dne na den.

Dítě se rozhoduje, kterou cestou jít.
zdroj: pixabay.com

Cesta je cíl

Základem této filozofie je neustálý pohyb správným směrem, nikoli dosažení jednoho určitého cíle. Kaizen sice můžeme využít k dosažení svých cílů, ale celkový koncept spočívá v tom, že se nikdy nepřestaneme zlepšovat. Každý den si stanovte malé, dosažitelné cíle a postupujte krok za krokem. Tímto způsobem se budete stále posouvat vpřed a směřovat pozitivním směrem. Náš osobní růst je nepřetržitý proces a kaizen nám pomáhá připomínat, že jsme v procesu vývoje.

Jak začít

Ať už se k vám život momentálně chová jakkoli, začlenění filozofie kaizen je účinný způsob, jak vyzdvihnout dobré věci a připomenout si, že se nemusíme smířit se současným stavem. Prvním krokem je začít „žít se záměrem“. K tomu se musíte „spojit“ s osobou, kterou se chcete stát. Jakmile si určíte, co je pro vás nejdůležitější, je stanovení cílů, na kterých skutečně záleží, mnohem snazší.

Dále začněte s identifikací malých změn, které můžete provést. Mějte na paměti, že nemusíte mít všechny odpovědi hned teď, stačí mít jen pocit, že se pohybujete správným směrem. Kaizen je o postupných úpravách, takže začněte v malém a uvidíte, kam vás to zavede.

Když se zaměříte na zlepšení, která byste chtěli provést, snažte se opustit předpoklady a buďte aktivní a flexibilní ve změnách. Kaizen je skvělý způsob, jak si uvědomit, že máte svůj život pod kontrolou, že každý problém má řešení.

Zdroj: kaizen.com, habitsforwellbeing.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu