Arogantní lidé – proč jsou úspěšní a zastávají vysoko postavené pozice?

Potkáváte lidi na vyšších pozicích a už od pohledu víte, že to nebude jednoduché? Arogantní výraz ve tváři, tvrdost, nadřazený výraz, z každého slova kape ta autorita, nadřazenost a pocit, že dotyčný je „něco víc“ než jiní. Nejraději byste mu dali pár facek, aby se probral, že není mistr světa. Bohužel jste v pozici, kdy si to moc nemůžete dovolit, protože dotyčný člověk je váš nadřízený a šéfuje nejen celému podniku, ale také přímo vám. Arogantní lidi nikdo nemá rád, proto si často říkáte, že nesmíte být arogantní. Jenže proč jsou tito lidé v kariérním žebříčku vysoko? Jak je možné, že mají úspěch?

Aroganci nechceme

Arogantní lidi nemá jen tak někdo rád, asi můžeme říct, že v širokém měřítku je nemá rád takřka nikdo. V osobním životě s takovým člověkem omezíte styky, popřípadě se s ním nebudete přátelit, ale v tom životě profesním se moc nedá s nimi neudržovat kontakty, když je to potřeba nebo vyložená nutnost. Napadlo vás taky někdy, proč jsou v těchto vedoucích nebo vysoce postavených funkcích jen arogantní lidé? Přece jen, všechny lidi nemohla změnit ona funkce. Úspěch v životě se často podmiňuje tím, že musíte být tak trochu sobci – myslet na sebe, své cíle, priority, své sny. Ti, co se nebojí jít za svým a stát si pevně na nohou i za cenu toho, že tím někoho naštvou, to vždy dotáhli do cíle, do kterého sami chtěli. Proč jsou tito lidé úspěšní a co mají za vlastnosti, které je posouvají kupředu?

Je s nimi obtížné vyjít

Sami uvnitř sebe jsou arogantní a nadřazení jedinci málo spokojeni sami se sebou, tudíž se musí nebo i chtějí k okolí chovat nadřazeně a ukázat jim, že oni mají převahu. Je s nimi obtížné vyjít, což se dá přeložit i tak, že jsou neústupní, buldoci. Neuhnou z cesty, byť to znamená hádat se, mít poslední slovo nebo jen a pouze pořád opakovat to, na čem si od začátku stojíte. Nechcete se s arogantním člověkem hádat? Možná v tom je jeho síla.

Jsou dominantními jedinci

Arogantní jedinci jsou často ti dominantní. Nebojí se říci svůj názor, prát se o své názory. Jsou to ti, kteří začínají a končí diskuze a mnohdy z nich dominance přímo sálá. Tato nadvláda pro ně neskýtá jen negativa, která můžete vnímat, ale třeba také pozitiva. Jsou schopni získat svou moc, svůj prostor pro názor nebo získat pozornost všech. Jsou ti, kteří řeknou, co dělat, umí vést a velet. Mnohdy jsou právě oni veliteli v domácnosti.

Nepřehlédněte: Problémoví kolegové v práci – jak s nimi naložit?

Bez váhání útočí

Když se s arogantními lidmi snažíte nějak komunikovat nebo jim říci svůj argument, klidně v klidu a pohodě, je něco, co je nastartuje. Nemusíte se ani začít hádat, spíše jen řeknete svůj názor a hned se naježí a jdou do zbraně. Začnou argumentovat, hrozit, zastrašovat a mnohdy i vyhrožovat. Jsou si vědomi pozice síly, takže neváhají použít slovní obraty, které naznačují možný vyhazov nebo vaše hledání nového uplatnění. Mohou sáhnout na benefity, bonusy i prémie. A neváhají to udělat, jen aby dosáhli svého.

Nadřazenost

Často tito lidé vypadají dobře, pečují o sebe a jsou si tohoto faktu vědomi. Tím pádem se cítí nadřazení, jsou něco víc, něco lepšího. Jen tak někdo se k nim nesmí přiblížit, přátelit se s nimi, musí jich být hoden. Právě pocit, že jsou „něco víc“ umí v arogantních lidech vzbudit zvláštní pocity vzrušení a adrenalinu, který se umí přetavit na sílu, energii a odhodlanost, což je žene kupředu.

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu