5 zásad, které mohou způsobit, že člověk zůstane po zbytek svého života chudý

Není to jen opakovaně použitelný hrnek na kávu nebo látková nákupní taška místo plastové, která vám ušetří peníze. Je to skvělá mysl a vědomí toho, jak a kdy utrácíme peníze bezmyšlenkovitě, i když důvod může být na první pohled rozumný.

Mám právo se trochu rozmazlit

Někdy se utěšíme slovy: „Bylo to těžké období a já si můžu dopřát něco hezkého.“ Tyto výdaje jsou oprávněné, pouze když je dostatek peněz a když je nevyčerpáme najednou. Navíc není rozumné provádět tyto nákupy kreditní kartou.

Samozřejmě musíme dělat věci, které nás dělají šťastnějšími, ale musíme přemýšlet o tom, zda nám další výdaje nepřinesou spíše potíže. A co víc, může to způsobit spoustu dalších problémů, jako je zvýšení měsíčních plateb a další starosti, že vaše výplata nebude stačit na jejich zaplacení.

Svatbu mám jednou za život, nevadí se zadlužit

Fráze „Svatba se stane jednou za život“ zní jako magické kouzlo a lidé si pro tuto příležitost často půjčují peníze, aniž by přemýšleli o tom, jak je to nerozumné. Měli by pochopit, že svatba není něco, co vám přinese více peněz, a neexistuje žádná záruka, že se tato událost vůbec vyplatí. Půjčka vám zůstane a svůj život zahájíte zbytečným dluhem. A co víc, neshody ohledně peněz jsou jedním z hlavních důvodů hádek mezi manželskými páry.

Pracuji celý den, můžu si to dovolit

Není třeba pracovat 12 hodin denně, abyste si vydělali slušné peníze – vše, co musíte udělat, je využít své dovednosti. Není čas přemýšlet o tom, jak vylepšit svůj život, nemluvě o dalších nezbytnostech a koníčcích. Když přijdete domů a cítíte se jako vylisovaný citron, nezbývá už žádná energie.

Když se člověk naučí přepínat mezi prací a koníčky a buduje svůj systém trochu jinak, bude schopen vykonávat své povinnosti, aniž by to poškodilo jeho kvalitu života. Získají volný čas, který mohou věnovat jak koníčkům, tak vzdělání, které jim dá příležitost posunout se na kariérním žebříčku.

Žiji jen jednou, takže své peníze utratím tady a teď

Tato slova lidé často říkají, než utratí celou výplatu. Je na tom kus pravdy: opravdu nevíme, co nás zítra čeká, a proto šetření peněz nemá smysl, když je můžete utratit tady a teď a mít z nich radost. Stále toho však můžete dosáhnout tím, že utratíte méně peněz a nevyčerpáte všechny své příjmy a nevyprázdníte bankovní účet.

Samozřejmě, většina věcí je nepředvídatelných, ale přesto většina z nás chce žít dlouhý a šťastný život, a proto potřebujeme peníze. Proto stojí za to začít se o vzdálenou budoucnost starat co nejdříve a místo bezmyšlenkovitého utrácení peněz založit spořicí účet.

Je to zvláštní příležitost, neměl bych na tom šetřit

V našich životech se každou chvíli odehrávají události, které nevyhnutelně vedou k utrácení. Ale situace mohou být různé a měli byste být schopni rozlišit, kdy jsou výdaje skutečně nutné a kdy můžete uklidnit svou extravaganci.

Je docela snadné všímat si těchto událostí: musíte si předem promyslet všechny situace a udělat si seznam, kdy jsou výdaje v pořádku a kdy ne. Stojí za to uvést na tento seznam pouze věci, které vyžadují pozornost: nemoci, ztráta zaměstnání, porucha domácích spotřebičů, bez nichž je těžké žít, nebo naléhavá potřeba koupit boty pro nadcházející sezónu. Ve všech ostatních případech musíte říct ne všem neočekávaným výdajům, protože nákup velmi drahých bot nebo šatů, které se budou nosit pouze jednou, je nesmyslné plýtvání penězi, i když byly zakoupeny za účelem účasti vašeho nejlepšího přítele svatba.

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu