Zvědavost: Vlastnost, která se může stát klíčem ke spokojenému životu

Přiznejme si, že naše závislost na technologiích v posledních letech stále více potlačuje naši zvědavost. Na druhou stranu s chytrým telefonem v ruce jsme schopni dát okamžitou odpověď téměř na jakoukoli pochybnost nebo otázku. Být zvědaví se v životě vyplatí. Je to způsob, jak rozvíjet naše sebevědomí. Kromě toho zvídaví lidé lépe zvládají stres, jsou méně úzkostní a nebojí se dát prostor svým pocitům, nápadům a myšlenkám.

Zvědavost jako superschopnost

Pokud se ji naučíte kultivovat, stane se z vaší zvědavosti superschopnost. Pokud jste zvědavý člověk, nic není nudné, vše je podnětné a zajímavé. Zvědaví lidé se nespokojí s tím, co už znají, nic neberou jako samozřejmost a snaží se zkoumat realitu. Nebojte se tedy klást otázky, a to i ty drzé, triviální a samozřejmé. Proč se vyplatí být zvědaví?

Zvědavost vám zvýší sebevědomí a podnítí vaši kreativitu

Věděli jste, že zvědavost vás učiní odvážnějšími a zvýší vaše sebevědomí? Uhasíte-li svou touhu po poznání, budete moci posílit důvěru ve své vlastní kvality. Lidé, kteří si váží své zvědavosti, mají vnímavou a otevřenou mysl. Takoví lidé snadno přicházejí s novými nápady a lépe se učí.

Zvědavost vás učiní zajímavějšími a odvážnějšími

Zvědavý člověk je pro okolí fascinující, a tak si vždy najde příležitost k navázání nových známostí. Zvědavost vám umožní lépe jednat s ostatními lidmi i navázat nová přátelství.

Jste připraveni dát sbohem strachu? Pak v sobě pěstujte zvědavost. Zvědavost vám umožní objevovat i vzdálené světy, vystoupit z komfortní zóny a zavede vás daleko do neznáma. Někdy stačí pouhá otázka, abyste překonali zeď nedůvěry a přestali se bát.

V neposlední řadě jsou zvědaví lidé bystří, sympatičtí a nezůstávají bez povšimnutí. Je to dáno vnímavou a otevřenou myslí, která dělá člověka zajímavým.

Zvídavá dívka se dívá přes plot.
zdroj: pixabay.com

Jak trénovat svou zvědavost?

  • Buďte pozorní – naučte se naslouchat druhým a živte svou zvědavost zkušenostmi a znalostmi ostatních.
  • Zůstaňte dítětem – to, co nejvíce charakterizuje děti, je právě jejich zvědavost. Snažte se v sobě udržet své „vnitřní dítě“ naživu tím, že se budete zasněnýma očima dívat na to, co je kolem vás, a nikdy si nepřestanete klást otázky.
  • Ptejte se – kladení otázek je nezbytné pro rozvíjení zvědavosti. Jediný způsob, jak skutečně přijít věci na kloub, je klást otázky a snažit se jít za hranice zdání.
  • Buďte otevření – nebojte se vystoupit ze své komfortní zóny a vyzkoušet něco nového. Snažte se být otevření jiným úhlům pohledu, vítejte názory druhých a přijímejte i nečekané odpovědi.
  • Jděte do hloubky – neberte nic jako samozřejmost, analyzujte to, co vidíte, a nezastavujte se u prvního zdání.
  • Nebojte se – vystupte ze své komfortní zóny a bojujte s pocitem nedostatečnosti nebo strachem, že budete vypadat hloupě.

Zdroj: psychologytoday.com, naturaltraining.com, trackinghappiness.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu