Životní moudra – jak s nimi můžete změnit svůj život?

Život vám může utéct, ani pomalu nevíte jak. Zejména dospělost, ta utíká mílovými kroky a někdy se chcete zastavit. Jen se tak nadechnout. Závidíte těm, kteří dělají svůj život zajímavým, vyhledávají spoustu příležitostí k tomu, aby si vše užili na maximum. Máte pocit, že u vás je to jen práce, škola, rodina, děti, domácnost a užít si život? To nehrozí. Možná se vám jen nedaří, i když se snažíte dělat všechno, co je k tomu potřeba. Jak dál v životě? Co dělat? I v tom největším životním zápřahu je dobré mít na paměti, že jsou věci, které prostě musíte řešit. Na které myslet.

Moudra, která vám můžou pomoci

Nečekejte, že to bude mít hned ten největší efekt. V životě musíte být trpěliví, pár věcí vyhrát, některé prohrát, abyste se dostali na to správné místo. Nabitý program, stres, spousta úkolů, věci, které musíte udělat, každý něco chce a vy nemáte ani chviličku na sebe a na to, abyste vydechli a zpomalili? Chuť zavděčit se všemu a všem ve vás často může potlačit péči o sebe a začnete vše dělat takzvaně na autopilota. Řekněte stop, zamyslete se a udělejte radikální řež. Jinak se ze stereotypu a kolotoče, ve kterém je váš život, nikdy nevyhrabete.

Zaneprázdněnost nemusí být efektivita

Neustále říkáte, že jste zaneprázdnění? Přebíháte ze schůzky na schůzku, ale kdy odepíšete na všechny ty maily, které máte v poště? Nepřijde vám, že jste produktivní, možná nestihnete ani všechno, co máte na lístcích, co je třeba udělat. Úspěch neznamená, že budete neustále v práci, myslet na práci a všem říkat, že jste zaneprázdnění. Úspěch je v tom, že si vše dobře naplánujete. Jedete autobusem a máte denně půl hodinku k dobru? Proč nevyřídit maily v téhle chvíli? A ruku na srdce. Zamyslete se, zda je důležité všechny tyto úkony a úkoly provádět. Neobejde se rodina bez teplé večeře dvakrát v týdnu? Nestane se nic, když nebude vždycky naklizeno. Život je o prioritách.

Chybovat je lidské

A nemusíte se za to nějak stydět, kárat se nebo dokola přemýšlet, proč se chyba stala. Stala se. Netřeba to rozmazávat. Nevztekat se, nesnažit se to změnit. Chybovat je lidské a chyby nás mají něčemu naučit. Ukázat, že nezvládneme vždycky všechno, že chyba má svou příčinu a také důsledky. Nikdo není dokonalý, ani vy ne. Smiřte se s chybami, naučte se z nich čerpat a vzít si to, co si vzít máte. Nemávněte nad nimi rukou, to ne, spíš o nich přemýšlejte, jak zapadají do vašeho života.

Štěstí máte ve svých rukou

Anča z kanceláře vedle je tady půl roku a už je povýšená, vy tam jste rok a půl a nic. Srovnáváte se s druhými? Nikdy nedosáhnete toho, čeho chcete. Budete-li neustále koukat na „toho vedle“, nikdy nebudete plně soustředit svou sílu na sebe a svůj život. Nehodnoťte druhé, nezáviďte. Proč? Stane se z vás zapšklý člověk, v kolektivu neoblíbený a těžko budete mít čas na vlastní rozvoj, když budete neustále koukat na to, co dělá druhý člověk.

Nepřehlédněte: Čtení má pozitivní vliv na IQ a zdokonalí vaše analytické myšlení.

Nečekejte na omluvy

Máte v sobě mnoho křivd, které vám někdo způsobil? Omluva je potřeba a je důležitá, ale nemůžete čekat donekonečna. Ne vždycky musí přijít od druhých lidí omluva. Odpuštění také nepřichází ze dne na den. Odpusťte. Je mnohem lepší to pustit a jít dál, než neustále probírat a přemýšlet nad negativními emocemi, nenávistí a dokola opakovat, že čekáte na to, až se vám dotyčný nebo dotyční omluví. Nestavějte vlastní štěstí jen na tomhle.

Autorský text | zdroj foto: pexels.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu