Životní lekce od Sira Stirlinga Mosse

12. dubna tohoto roku zemřel motoristický velikán, Sir Stirling Moss. Stalo se tak po dlouhé a těžké nemoci. Moss je známý jako jeden z největších světových závodníků, 16krát vyhrál v Grand Prix. Vášeň pro sport ho udržela za volantem až do jeho 80 let. Pojďme se podívat na některé z jeho výroků, jenž můžeme chápat jako lekce, z nichž se můžeme poučit.

„Nejsem řidič, jsem závodník.“

Zatímco sentiment Sira Stirlinga byl doslovný, existuje zde také důležitá metafora. Nejsme všichni závodními jezdci šampionátu, ale všichni máme zvláštní dovednost nebo talent. Najít tuto dovednost, rozvíjet ji tvrdou prací a praxí, a nakonec ji vystavit konkurenci. To je cestou k úspěchu. Vše, co potřebujete, je odhodlání, nervy a dostatek sebevědomí.

„Když je to možné, je třeba svaly uvolnit. Ovšem uvolnění mozku je smrtelné.“

Tímto výrokem se mnohým z nás vybaví katastrofální důsledky při jednom z jeho závodů – kdyby Moss nechal svou mysl jen tak bloudit, zřejmě by to nedopadlo moc dobře. Jeho výrok se však vztahuje i na každodenní dovednosti. Moss uznával důležitost odpočinku – například řádný osmihodinový spánek je rozhodující pro správné plnění úkolu. Ať už jde o budování firmy či výchovu dětí, vaše plná pozornost bude vždy přinášet nejlepší výsledky.

„Při řízení motorového vozidla je nebezpečí velmi nezbytnou složkou. Jako kdybyste vařili – sůl prostě taky potřebujete. Vařit sice můžete, ale jídlo bez soli nebude mít tu potřebnou chuť.“

Ruku na srdce – komu z vás se chce opustit svou komfortní zónu nebo ji něčím narušit? Málokdo si uvědomuje, že člověk nikdy ničeho velkého nedosáhne, jestliže se spokojí s průměrností. A jak naznačuje Moss – právě s tím je spojeno jakési nebezpečí. Jistě, můžete selhat, ale také můžete uspět, a to dělá život vzrušujícím.

„Je lepší jít do rohu pomalu a vyjít rychle, nežli jít do něj rychle a vyjít mrtvý.“

Ano, jděte za svými sny, dejte do toho všechno, ale buďte rozumní. Nejhorší, co můžete na začátku svého podnikání udělat je to, že opustíte stávající zaměstnání a všechny své životní úspory do nového podnikání vložíte ještě před tím, než provedete průzkum trhu a sestavíte obchodní plán. Neregistrujte se na maraton probíhající příští měsíc, pokud nemáte za sebou roky tréninku. Cíle jsou dobré, ale dosažení skutečných úspěchů vyžaduje čas, přípravu a úroveň myšlení.

Čtěte také: Steffi Grafová a její cesta za tenisovým snem.

Je důležité zmínit, že tento proslulý závodník svůj život žil naplno a přesně věděl, jak ho má uchopit, aby ho dovedl tam, kam chtěl.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu