Žít spolu, ale spát odděleně. Opravdu to může být řešení, jak učinit váš vztah šťastným?

Jedním z překvapivých, ale stále oblíbenějších trendů, pokud jde o vztahy, je spát odděleně. Nejedná se ani tak o oddělené postele, jako spíše o oddělené ložnice. Tato metoda bývá často prezentována jako způsob, jak upevnit, nebo dokonce zachránit partnerské pouto. Ale je tomu skutečně tak?

Proč spát odděleně

Není třeba zdůrazňovat, že kvalitní noční odpočinek je velmi důležitý a zdravý. Kvalitní spánek souvisí s mnoha faktory a samozřejmě platí, že probuzení uprostřed noci kvůli tomu, že se partner otočil, není dobrým způsobem, jak ho dosáhnout.

Sdílet s někým postel často není tak příjemné, jak nám říkají romantická klišé. Člověk se přistihne, že bojuje o přikrývku, zejména pokud používáte jednu společnou, někdy skončí s lokty partnera v zádech, samozřejmě neúmyslně, nebo nemůže spát kvůli zvukům, které druhý vyluzuje.

Situaci rovněž komplikuje to, pokud mají partneři odlišné zvyky. Jsou například tací, kteří vstávají brzy, chodí spát brzy a preferují spánek v naprostém tichu a tmě. A samozřejmě existují i ti, kteří naopak rádi tráví hodiny v posteli čtením nebo sledováním filmů, než pozdě večer usnou. Je zřejmé, že tyto představy o odpočinku se nemohou shodovat a nakonec v páru vzniká napětí. Ve všech těchto případech může oddělené spaní nejen zabránit hádkám, ale také zlepšit vztah.

Výhody odděleného spaní

Pokud jste k myšlence spát odděleně stále skeptičtí, měli byste vědět, že tato volba má i mnoho dalších nesporných výhod.

  • Lepší spánek – kvalita spánku je zásadní, umožňuje vám nejen „být během dne při smyslech“, ale také mít dobrou náladu. Kolikrát jste se pohádali s partnerem jen proto, že jste se špatně vyspali a byli nervózní? Pokud se dobře vyspíte, budete vůči ostatním mnohem lépe naladěni.
  • Soukromí – spát odděleně znamená dopřát sobě i partnerovi soukromí, které si zasloužíte. Pokud jste v posteli sami, můžete si dopřát drobné požitky a neřesti, které by mohly partnerovi vadit.
  • Touha a vášeň – spát odděleně znamená také nově objevovat sebe sama, nechat se svést a vyhýbat se rutině. Oddělená lůžka totiž v párech znovu probouzejí vášeň, kterou měly na počátku vztahu, a mění setkání v něco žádoucího a chtěného.
  • Lepší společný čas – když se rozhodnete spát odděleně, často se nezlepší jen sex, ale také kvalita společně tráveného času.
Mladá žena si čte v posteli.
zdroj: unsplash.com

Oddělené soužití aneb trend LAT

Mezi nové trendy, které zahrnují stále více párů, patří nejen oddělené ložnice, ale také LAT. Zkratka znamená Living Apart Together, tedy žít spolu odděleně. Podle tohoto životního stylu by tajemstvím toho, jak být jako pár šťastní, mohlo být oddělené soužití, tedy žít v různých bytech či domech.

LAT páry jsou oficiálně „ve vztahu“, ale každý partner žije ve svém vlastním prostředí. Výhod je hned několik, dvojice se například nedělí o domácí povinnosti a zátěž, které jsou často viníkem hádek a změny harmonie páru. Není třeba diskutovat o tom, kdo vynese odpadky a kdo uklidí koupelnu, člověk se organizuje sám, aniž by byl vystaven tlaku.

Zmizí také přízrak každodenní rutiny. Když se setkáte, je to, jako by to bylo „poprvé“, a společně strávený čas si tak vychutnáváte s větším nadšením a považujete ho za vzácný. Je to proto, že efekt novosti svým způsobem vlastně nikdy nevyprchá. Na druhou stranu se ale samozřejmě jedná o finančně náročné rozhodnutí, které si ne všichni mohou dovolit.

Zdroj: psychologytoday.com, thehealthyjournal.com, nytimes.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu