Žijte tak, abyste nemuseli ničeho litovat

S blížícím se koncem jakékoli životní události je pro každého z nás přirozené, že hodnotíme, spekulujeme, a hlavně litujeme všeho, co jsme z nejrůznějších důvodů nezměnili k lepšímu. Co se týká samotného konce života, jsou tyto pocity a otázky mnohem naléhavější. Čeho lidé před svou smrtí nejčastěji litují?

Práce není život

Tato rada je určena těm, kdo staví práci nade vše ostatní a pracují na úkor ostatních důležitých věcí, jako je rodina, přátelé, koníčky i člověk sám pro sebe. Přílišná pracovitost a časová vytíženost zaměstnáním je věc, kterou by lidé na sklonku života změnili okamžitě. Takže rada pro všechny workoholiky – začněte svůj způsob života měnit, abyste ve stáří nelitovali. Workoholismus sám o sobě se na vašem zdraví podepíše víc než dost a ve stáří navíc zjistíte, že jste život promrhali.

Jedním z nejčastějších aspektů života, kterého lidé na smrtelné posteli litují, je fakt, že v sobě nikdy nenašli odvahu pro to, aby žili podle svého. Vždy se snažili žít tak, jak se od nich očekávalo – ženy musí porodit dítě (děti) a být vzornou matkou, muž musí být hlavou rodiny a finančně ji zabezpečit a podobně. Žijete ve škatulkách, které založili jiní, máte nesplněné sny, zato však hromadu stereotypů? Něco rychle změňte, než bude pozdě. Dřív, než budete na konci života litovat.

Projevte city – i ty negativní

Už jste slyšeli někoho litovat, že nedokázal vyjádřit své city? Milenec milence, žena manželovi, rodič dítěti… Nemusíte rovnou umírat, abyste pocítili lítost nad tím, že jste nedokázali projevit nějaké své city nebo emoce. Mnohdy se tak stalo, že lásky zůstaly platonické a některé děti frustrované pocitem nedostatku rodičovské lásky. Pokud máte pocit, že byste rádi druhým projevili své city, pozitivní či negativní, neváhejte a udělejte to co nejdříve. Nebudete litovat a vztahy se krásně pročistí.

Zůstaňte ve spojení s přáteli a buďte šťastnější

Známe je rčení „přátelé zůstanou přáteli“, ale spoléhat se pouze na ně nestačí. Pokud ve svém okolí máte přátele, které máte rádi, udržujte s nimi pravidelný kontakt. Protože náhle přijde den, kdy zjistíte, že z vašeho života nenávratně odcházejí a už nikdy jim nebudete moci říct to, co jste chtěli. Zamyslete se, zda někoho takového kolem sebe máte a co nejdřív ho zkontaktujte. Efekt na vaši psychiku bude blahodárný!

Máte pocit, že vás váš současný život dostatečně nenaplňuje? Že byste ke štěstí potřebovali udělat nebo získat něco úplně jiného? Jenže to nechcete přiznat ani sami sobě, natož si dovolit jít za těmito svými pocity? Pak je téměř jisté, že přesně tato skutečnost – ignorace vlastního štěstí – vás bude pořádně mrzet.

Na smrtelné posteli ještě nejste a máte dostatek času změnit vše, co je důležité. A změnit to tak, abyste se cítili šťastnější. Nikdy není pozdě začít znovu a lépe!

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu