Virtuální sídlo: Jak zvýšit atraktivitu vašemu podniku

Ve světě podnikání hraje důležitou roli obchodní reputace, kterou si firma získává kromě samostatné činnosti budováním historie a jména. Ovšem jako atraktivní vizitka může posloužit i sídlo, na kterém firma působí. Jak virtuální sídlo pomůže vyniknout vaší firmě? Je tato služba legální a kdo všechno ji může využít?

Co je to virtuální sídlo?

Každý obchodník podnikající na hlavní činnost udává adresu svého podniku. Ne vždy si však může dovolit pronájem kancelářských prostor, nebo zkrátka náplň jeho práce nevyžaduje pravidelnou docházku na jedno místo. V takovém případě mohou podnikatelé využít služby virtuálního sídla. Moderní koncept umožňuje podnikům a jednotlivcům pronajmout si za měsíční nebo roční poplatekvirtuální sídlo firmy na lukrativní adrese, kterou si následně zapíší do obchodního rejstříku.

Proč prestižní adresa?

Oficiální sídlo na prestižní adrese poskytuje profesionální identitu, zlepšuje viditelnost na trhu a zvyšuje důvěryhodnost v očích klientů a obchodní partnerů. Zejména v případě zahraničních styků se může lépe vyjímat zázemí firmy v Praze nebo v Brně.

Pro koho je virtuální sídlo určené?

Služba virtuálního sídla je vhodná jak pro začínající podnikatele, tak pro větší obchodní společnosti.

Z řad živnostníků poslouží zejména těm, kteří nechtějí zveřejňovat svou trvalou adresu. Popřípadě nezískají souhlas s poskytnutím adresy pronajatého bydliště. Též služba rozhodně vyplatí v případě, že chcete zveřejnit sídlo vaší firmy na lukrativní adrese, ale nedisponujete prostředky na nákup nebo pronájem nemovitosti ve vybrané lokalitě.

Kvalitní základna pro obchodní jednání

Přestože virtuální kancelář neslouží primárně k fyzické účasti obchodníků, součástí pronájmu je možnost krátkodobých návštěv za účelem schůzek s klienty či pořádání obchodních jednáních. Díky kancelářím a zasedacím místnostem plně vybavených potřebnou elektronikou a zázemím se pracovní schůzky stanou serióznější a kvalitnější.

Je využití sídla legální?

Pokud byste se báli, že s pronájmem virtuální kanceláře nějakým způsobem porušujete zákon, hoďte své strachy za hlavu. Přestože na jednotlivých adresách může současně sídlit i několik firem najednou, jedná se o zcela legální službu v souladu se zákonem. Za jeho využití nehrozí žádné postihy či pokuty.

Povinnosti sídla

Ačkoli virtuální sídlo poskytuje řadu výhod, je potřeba si uvědomit i některé povinnosti plynoucí z jeho užití. Vzhledem k tomu, že se na pronajaté adrese většinu času nezdržujete, měli byste být schopni zajistit veškeré potřebné dokumenty relevantním úřadům.

Další zákonnou povinností (§ 31 živnostenského zákona) je viditelné označení místa pronájmu názvem firmy a identifikačním číslem.

Podnikatel též musí disponovat právním důvodem pro užívání zvoleného sídla. Po ruce by měl mít i úředně ověřený dokument se souhlasem vlastníka nemovitosti.

A nesmíme opomenout ani povinnost zajištění korespondence přicházející na adresu sídla. Některé firmy v tomto případě nabízejí příjem pošty i následné přeposlání majitelům.

Autor: redakce ProÚspěch.cz
zavřít reklamu