Velký věkový rozdíl mezi partnery. Komplikace nebo výhra?

Dnešní doba velí toleranci k různým formám partnerství, alespoň naoko. Ve skutečnosti však vzbuzují údiv a někdy i odsouzení všeho, co vybočuje z normy. Výrazně starší nebo mladší partner může být pro mnoho lidí nepochopitelnou skutečností.

Motivace

Vztah mladší ženy s výrazně starším mužem většina lidí vnímá jednoznačně – je to zlatokopka, jde jí jen o peníze, stejně mu jednou uteče a podobně. Může to tak samozřejmě být. Ale po světě běhá daleko víc obyčejných mužů než těch zazobaných, takže to vždy není jen o penězích.

Někdy žena hledá, co ztratila v dětství v podobě svého otce, jindy oceňuje nasbírané zkušenosti a životní moudrost partnera, někdy také ocení, že starší partner je už klidný, ukotvený a přináší pocit bezpečí. A existují i další faktory, pro které právě starší muž může být atraktivní.

Každý jsme jiný

Každý z nás touží po něčem jiném, proto se nedá jednoznačně říct, co vede mladé muže vytvořit vztah se starší dámou. Ani se nedá předvídat, jak takový vztah může dopadnout. Větší roli než věkový rozdíl mají vzájemná očekávání a požadavky do budoucnosti. Starší žena už má jasno, co chce, co jí dřív v životě chybělo, a to by nyní ráda zažila. Má za sebou také vztahy s muži, nedělá „začátečnické chyby“ čerstvě zamilovaných, což mladší muži umí ocenit.

Psychologové a sexuologové tvrdí, že ve vztahu, kdy je žena výrazně starší než partner, obvykle tělesná přitažlivost nehraje prim. Pro muže být velmi atraktivní žena, která udělala kariéru a něčeho v životě dosáhla, někteří muži zas vyhledávají zázemí a pocit bezpečí, které jim žádná dvacítka rozhodně neposkytne.

Zdá se, že největší šanci na úspěch mají páry, kde jsou oba partneři již starší. Zejména pokud mají oba za sebou podobné zkušenosti, jako například rozvod, dokáží si spolehlivého a zodpovědného partnera velmi vážit. A když mají také společné hobby, naděje na harmonický a dlouhodobý vztah je velká.

Pokud jsou partneři mladší, idylické soužití může narušit otázka dětí. Starší z partnerů obvykle již děti má, a do dalších se mu nemusí příliš chtít, zatímco mladší z parterů děti jednoznačně chce.

Co na to odborníci?

Úspěch vztahu závisí na tom, do jaké míry partneři sdílejí stejné nebo podobné hodnoty, přesvědčení a cíle, zda se navzájem podporují a tolerují. Důležitá je též schopnost, respektive ochota, na vztahu pracovat a konflikty řešit konstruktivně. Takové faktory mají opravdu málo společného s datem narození. Věkový rozdíl může dokonce znamenat i určitou výzvu. Dokud budou partneři schopni svůj vztah nadále rozvíjet, věk by neměl být překážkou.

Zátěží může ovšem být například založení rodiny, zdravotní stav, ztráta trpělivosti s partnerem, když zestárne, postupná odlišnost zájmů a další. Ani to však neznamená, že by tyto skutečnosti partneři nebyli schopni zvládnout. Mnoho lidí by souhlasilo s tím, že je lepší zažít 10 nádherných let s člověkem, kterého milujeme a který miluje nás, než 50 průměrných let s někým sice ve stejném věku, ale bez výjimečné lásky a se spoustou nudy a obyčejnosti.

Takže – raději si předem promyslete všechny faktory a poté se můžete do takového vztahu vrhnout po hlavě.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu