V práci trávíme třetinu života aneb jak zlepšit pracovní vztahy

Budování vztahů na pracovišti může být složité. I když na jednu stranu nám zdravý rozum často říká, že je lepší se s kolegy příliš „nezaplétat“ a skutečná přátelství držet mimo pracovní prostředí, na stranu druhou je ale též pravda, že navázat vztahy s lidmi, se kterými se denně stýkáme, je svým způsobem nevyhnutelné. Navíc kvalita vztahů na pracovišti má velký vliv nejen na naši produktivitu, ale také na naši pohodu a duševní zdraví.

Proč jsou vztahy na pracovišti důležité?

Není třeba být věštec, abychom uhodli, že práce v toxickém a nepřátelském prostředí nikomu neprospívá. Jevy, jako je šikana, deprese a úzkosti spojené s prací, jsou nejen škodlivé a obtížně řešitelné, ale také děsivě časté. Existuje nějaký „správný způsob“ řešení vztahů na pracovišti, který by tomu všemu zabránil?

Vzhledem k tomu, že v kanceláři nebo jiném prostředí musíme trávit mnoho hodin denně, je nezbytné naučit se některé strategie, které nám mohou pomoci konstruktivně řešit případné třenice s kolegy.

Jak se vypořádat s toxickými kolegy?

S rozmachem práce na dálku v důsledku pandemie koronaviru se nyní potýkáme se dvěma odlišnými situacemi. Ke klasickým „drbům před kávovarem“ během přestávek a mobbingu nyní přibylo to, čemu říkáme „cybergossip“, tedy „tlachání“ o konkrétní osobě iniciované prostřednictvím chatu.

I když to není vždy snadné, vymanit se z této zvrácené dynamiky je možné. V ideálním případě bychom se neměli vůbec účastnit negativních konverzací, které dále podněcují firemní pomluvy.

Pokud totiž nechceme, aby o nás druzí mluvili špatně, musíme udělat totéž a řídit se známou zásadou: „Nedělej druhým to, co nechceš, aby oni dělali tobě.“ Jsme-li do této dynamiky násilně zapojeni, nesmíme pomluvy přiživovat, naopak se musíme snažit se z nich co nejdříve vymanit.

Dva kolegové se radují.
zdroj: unsplash.com

A co bychom měli dělat, když si uvědomíme, že obětí pomluv a negativního hodnocení jsme my? Nejlepší je postavit se k problému čelem. Jinými slovy, musíme osobu, která nás negativně soudí, identifikovat a následně si s ní otevřeně promluvit. Důležité je zaměřit se na vyřešení problému a zachování profesní pověsti.

Může si člověk v práci najít přátele?

Kromě individuální dynamiky lze zdravé pracovní prostředí vytvořit také pomocí teambuildingu, často se totiž stává, že obtížná situace, kterou člověk prochází, má dopad na práci celé pracovní skupiny.

Při vhodném „vyvažování“ je možné s některými kolegy navázat přátelský vztah, ale je nezbytné, aby byly vždy respektovány role a úkoly, jinak by toho jiní lidé mohli zneužít.

Dalším aspektem, který je třeba vzít v úvahu, je oddělení profesního a soukromého života. To znamená, že osobní problémy, existenční krize a starosti se nesmí projevit v práci. Tajemství dobrých vztahů na pracovišti v neposlední řadě spočívá též v empatii, pozorném naslouchání a schopnosti pěstovat s kolegy společné zájmy.

Zdroj: forbes.com, myworldofwork.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu