Firmu Beat Saber, která prodala přes milion kopií VR hry, kupuje Facebook. Československé vývojářské studio Beat Games založili vývojáři Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár spolu s hudebníkem Jaroslavem Beckem. Nyní se nově stane součástí Oculus Studio, které se soustřeďuje na podporu herních studií při vývoji her pro virtuální realitu (VR). Firma Oculus se stala majetkem Facebooku v roce 2014, který za společnost vyvíjející VR brýle zaplatil 2,3 miliardy dolarů.
Úspěšná Brand Embassy
Brand Embassy je mezinárodním týmem s českými kořeny a sídlí v pražském Karlíně. Firma vyvinula software, který integruje a analyzuje všechny příchozí požadavky od zákazníků napříč digitálními kanály, tedy od e-mailů až po videochat, Facebookové zprávy, WhatsApp, Apple Business Chat a další. Spojením vzniká produkt s nejširším pokrytím kanálů. Řešení, které tým Brand Embassy vyvinul, využívá více než 100 mezinárodních firem po celém světě. Milionový kontrakt s telekomunikačním gigantem završuje akvizice, kdy se Brand Embassy stává součástí americké společnosti NICE a jejího řešení CXone.
Oracle kupuje český start-up Apairy za miliardy
Zakladatelé firmy v ní zůstávají. Apairy má kanceláře také v pražském Karlíně a v San Francisku a zaměstnává 33 lidí. Její produkt je velmi specifický – programátorům poskytuje softwarový nástroj pro tvorbu rozhraní, aby spolu mohly komunikovat programy a aplikace od různých výrobců a na různých zařízeních. Před 3mi lety Jakub Nešetřil měl o budoucnosti své firmy jaso, nic se prodávat nebude. Jenže nabídce jedné z největších firem, světovému IT kolosu Oracle nešlo říct ne.
Český startup – z nuly na miliardu za rok a půl
Sanfranciská firma Twilio kupuje nenápadný český podnik Ytika. Firmu založil Šimon Vostrý spolu se svou manželkou Květou. Cena za prodej zůstala bez komentáře, ale podle odhadů je lehce nad 1 miliardou korun. Opět jde o úspěšnou firmu z pražského Karlína, akorát je ještě menší, tvoří ji 14 zaměstnanců. Příběh skrývá jasné poselství: miliardovou firmu lze vybudovat i ve velmi skromných podmínkách. Tým Ytiky funguje pouze rok a půl na 70 m2 v pronájmu od firmy ePojištění.
Čím se Ytika vyšvihla mezi obry?
Firma vytváří softwarové nástroje pro segment takzvané workforce optimalization (WFO). V zásadě jde o řešení, které pro firmy monitoruje, hodnotí a analyzuje komunikaci se zákazníky v kontaktních centrech. Dříve šlo o call centra, ale protože už pár let jejich činnost není jen o telefonování, ale též o webových chatech, Facebooku, WhatsAppu či Twitteru, přešlo se na tento všezahrnující název.
Až pohádkové příběhy mladých podnikatelů a jejich maličkých firem jsou úžasnou motivací pro ostatní podnikatele, hlavně v oblasti IT to vypadá, že když se chce, všechno jde!