Úspěch Beat Saberu není ojedinělý. Připomeňme si další úspěšné prodeje českých firem

Firmu Beat Saber, která prodala přes milion kopií VR hry, kupuje Facebook. Československé vývojářské studio Beat Games založili vývojáři Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár spolu s hudebníkem Jaroslavem Beckem. Nyní se nově stane součástí Oculus Studio, které se soustřeďuje na podporu herních studií při vývoji her pro virtuální realitu (VR). Firma Oculus se stala majetkem Facebooku v roce 2014, který za společnost vyvíjející VR brýle zaplatil 2,3 miliardy dolarů.

Úspěšná Brand Embassy

Brand Embassy je mezinárodním týmem s českými kořeny a sídlí v pražském Karlíně. Firma vyvinula software, který integruje a analyzuje všechny příchozí požadavky od zákazníků napříč digitálními kanály, tedy od e-mailů až po videochat, Facebookové zprávy, WhatsApp, Apple Business Chat a další. Spojením vzniká produkt s nejširším pokrytím kanálů. Řešení, které tým Brand Embassy vyvinul, využívá více než 100 mezinárodních firem po celém světě. Milionový kontrakt s telekomunikačním gigantem završuje akvizice, kdy se Brand Embassy stává součástí americké společnosti NICE a jejího řešení CXone.

Oracle kupuje český start-up Apairy za miliardy

Zakladatelé firmy v ní zůstávají. Apairy má kanceláře také v pražském Karlíně a v San Francisku a zaměstnává 33 lidí. Její produkt je velmi specifický – programátorům poskytuje softwarový nástroj pro tvorbu rozhraní, aby spolu mohly komunikovat programy a aplikace od různých výrobců a na různých zařízeních. Před 3mi lety Jakub Nešetřil měl o budoucnosti své firmy jaso, nic se prodávat nebude. Jenže nabídce jedné z největších firem, světovému IT kolosu Oracle nešlo říct ne.

Český startup – z nuly na miliardu za rok a půl

Sanfranciská firma Twilio kupuje nenápadný český podnik Ytika. Firmu založil Šimon Vostrý spolu se svou manželkou Květou. Cena za prodej zůstala bez komentáře, ale podle odhadů je lehce nad 1 miliardou korun. Opět jde o úspěšnou firmu z pražského Karlína, akorát je ještě menší, tvoří ji 14 zaměstnanců. Příběh skrývá jasné poselství: miliardovou firmu lze vybudovat i ve velmi skromných podmínkách. Tým Ytiky funguje pouze rok a půl na 70 m2 v pronájmu od firmy ePojištění.

Čím se Ytika vyšvihla mezi obry?

Firma vytváří softwarové nástroje pro segment takzvané workforce optimalization (WFO). V zásadě jde o řešení, které pro firmy monitoruje, hodnotí a analyzuje komunikaci se zákazníky v kontaktních centrech. Dříve šlo o call centra, ale protože už pár let jejich činnost není jen o telefonování, ale též o webových chatech, Facebooku, WhatsAppu či Twitteru, přešlo se na tento všezahrnující název.

Až pohádkové příběhy mladých podnikatelů a jejich maličkých firem jsou úžasnou motivací pro ostatní podnikatele, hlavně v oblasti IT to vypadá, že když se chce, všechno jde!

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu