Úskalí seznamek a jak se seznámit on-line

Služeb seznamek využívá až neuvěřitelné množství lidí. Jaká je virtuální realita v číslech? 42 % Čechů, kteří využívají internet, se přes něj někdy pokusilo seznámit, přitom jde o 45 % mužů a 39 % žen.

Nejpočetnější je skupina lidí ve věku 15 až 34 let, seznámilo se už 53 % z nich. Na většině on-line seznamek se pohybuje víc mužů než žen, což je poměrně překvapivé.

Odvrácená strana

Pokud stále hledáte a najít nemůžete, asi máte stejnou zkušenost. Chodíte na domluvená rande, věnujete tomu spoustu času, a pak jednoho po druhém kandidáty odškrtáváte. Připadá vám, že seznamky nejsou k ničemu a že se na nich pohybují pouze zoufalci nebo muži ženatí, kteří hledají povyražení.

Nové dovednosti

Seznamování on-line – oproti dřívějším tištěným inzerátům – požaduje nové dovednosti. Například umět si dopisovat rychle, často s několika lidmi najednou, a umění rychle vyhodnocovat informace, které ve zprávách přicházejí.

Není na škodu si říct, co byste při on-line seznamování měli mít na paměti.

Pravidla pro on-line seznámení

  • Seznamky nabízejí setkání s lidmi, nejsou to svatební agentury. Většinou lidé vyplňují dotazník, zda se chtějí vážně seznámit, hledají kamarádský vztah nebo vztah milenecký. Vycházejte z reality a nesnažte se vidět za každým ženicha nebo nevěstu.
  • Seznamkové prostředí ve zhuštěné podobě kopíruje reálný život. V něm také potkáváte mnoho lidí, a ne každý vám říká pravdu. Nenechte se překvapit, že ti, kdo proklamují zájem o vážný vztah, jsou ve skutečnosti ženatí a podobně.
  • Jiný je způsob, jakým získáváte o druhé straně informace. Při osobním setkání dostanete zhruba 70 % informací o člověku na základě neverbální komunikace čili gest, mimiky, tónu hlasu a celkového chování. Jestliže si na seznamce dopisujete, máte jen velmi omezenou možnost, jak druhého poznat. Proto s osobním setkáním příliš neotálejte, aby se vám nestalo, že se zamilujete do své představy o druhém.
  • Na seznamkách je větší množství mužů, kteří se chtějí seznámit, a tak ženy mají větší šanci, že uspějí celkem rychle. Jenže častější kontakty nejsou zárukou úspěchu. Pravděpodobně větší množství kontaktů povede k většímu množství schůzek, ne nutně k seznámení. Obě strany musí být trpělivé.
  • Při sjednávání schůzky dbejte na svou bezpečnost. Nedávejte si rande někde na romantickém paloučku a během schůzky dávejte pozor na své věci. V oblasti seznamování se najde dost úchylů i šikovných zlodějů, respektive spíš zlodějek.
  • Ačkoli vám seznamky nabízejí stále nové partnery, je potřeba s výběrem jednou skončit, vsadit vše na jednu kartu a s ostatními přerušit kontakt. Stejně jako v reálném životě, musíte překonat nedůvěru a jít do toho!

A jaké jsou vaše zkušenosti se seznamkou?

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu