Urychlí titul MBA kariéru?

Ekonomické publikace a hodpodářské přílohy novin a časopisů v poslední době nedají dopustit na titul MBA (Master of business Administration). Mluví se o něm hlavně v souvislosti s budováním kariéry, údajně je jeho získání zaručeným postupem vzhůru.

Podáváme-li se na inzerci volných pracovních míst na vyšší poradenské pozice, musíme dát publikacím a novinám za pravdu. Téměř všechny přední strategické poradenské firmy požadují MBA jako doplněk k již tak získané odborné kvalifikaci, většinou v podobě absolvované vysoké školy.

Co vlastně titul MBA znamená?

V první řadě si řekněme, co tento titul neznamená. Na rozdíl od doktorského titulu není standardním akademickým titulem, jehož udělování by bylo kontrolováno státem. Takže i vy si například můžete otevřít školu a začít udělovat MBA. Doktorský titul sice taky můžete koupit, ale pokud budete odhaleni, sankce vás neminou. Na druhou stranu neprůhledné získávání titulu MBA je zcela legitimní, o kvalitě získaného vzdělání během studia na tento titul ani nemluvě.

Je titul MBA bezcenný?

Bezcený není. Ale studium MBA by nemělo být naukou o podnikovém hospodářství, mělo by se naopak vyznačovat úzkou propojeností s praxí a aplikovatelnosti v praxi. Titul MBA je možné posoudit a ohodnotit pouze v souvislosti s institucí, která jej udělila a po přesné analýze poskytnutého obsahu vzdělání.

Jelikož cena studia je poměrně vysoká, předpokládá se, že platící studenti budou opravdu pečlivě vypracovávat domácí úkoly. Co se podceňuje je obecně: tradice MBA studia a rozsah a vliv sítě absolventů.

Urychluje MBA kariéru?

V evropských zemích tomu tak určitě není. Ani absolventi prestižních škol zde nepředstavují většinu vedoucího personálu, členů představenstva či partnerů poradenských firem.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu