Umění mluvit a umění mlčet. Kdy je dobré říci svůj názor a kdy se naopak držet v ústraní?

Abyste mohli být úspěšní v řadě profesí – jako například obchodní zástupce, lektor, pedagog či manažer, je podstatné umět dobře mluvit. Ovšem umění řeči je dobré ovládnout i tehdy, pokud se jím neživíte. Snáze pak vysvětlíte, co a proč chcete, co si myslíte a podobně. A to není nic snadného.

Umění mluvit

Pokud chcete oslovit větší skupinu lidí, je nezbytné osvojit si pravidla a dovednosti rétoriky. Musíte například přesně vědět, co chcete posluchačům říct a jaké prostředky k tomu použijete. Je potřeba mluvit nejen přesvědčivě a sebejistě, ale také srozumitelně, věcně, stručně a s citem pro situaci. Jestliže nechcete posluchače nudit, nemluvte monotónně. Je normální, že pozornost kolísá, dobré je některou myšlenku zdůraznit, použít příběh z praxe nebo humor.

Začátek, prostředek a konec

Každý projev před ostatními, každá prezentace nebo přednáška musejí být vhodně rozvrženy jak tematicky, tak časově. Vždy musí být nějaký úvod (začátek), prostředek (téma) a konec. Ten je výborné shrnout nějakou pointou. Získat odhad pro čas je poměrně náročné, proto je dobré mít vše předem připraveno a příliš od připravené struktury tématu neodbíhat. Šetřete cizími slovy i používáním slov „vycpávkových“, tedy: čili, jaksi, jako, hmmm, a tak podobně.

Umění mlčet

Lidé, kteří pracují v oblasti komunikace s dalšími lidmi, často neznají míru, kdy je vhodné svou řeč ukončit. Také se jim stává, že si nepamatují, co, komu, kdy a proč řekli, což se velice snadno může obrátit proti nim. Dovednost zůstat zticha je také důležitá u některých profesí – například u psychologů, lékařů, diplomatů nebo právníků. Lidé, kterým se druzí svěřují se svými nejniternějšími pocity a zážitky, musí umět udržet důvěrné informace pod pokličkou.

Co sdělovat, kdy a komu?

Velmi záleží na tom, komu různé věci říkáte. Někteří lidé jsou totiž schopni okamžitě je využít proti vám. A velmi důležité také je umět informace načasovat. Pokud například v práci sdělujete své myšlenky a záměry dopředu, může se vám snadno stát, že vám plány někdo z kolegů vyfoukne nebo zkříží. V neposlední řadě je důležité místo, kde se rozhovor odehrává. Významné záležitosti by se neměly probírat tam, kde je více lidí, nebo po telefonu, kdy okolí také může, byť nechtě, poslouchat.

Mluvit „správně“ ve správnou chvíli anebo si raději nechat věci pro sebe, to je skutečné umění. Pokud ho ale ovládnete, s druhými se vám bude mnohem lépe komunikovat a vaše řečnické schopnosti se mnohonásobně zlepší!

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu