Kreativita by mohla být podle nové studie jedním z hlavních důvodů, proč Homo sapiens přežil a dominoval nad příbuznými druhy, jako jsou neandertálci a šimpanzi. Myšlenka, že kreativita mohla dát Homo sapiens výhodu přežití nad neandertálci, existuje již dlouho, ale je to velmi odvážné tvrzení – stále nevíme, jak kreativní byli neandertálci.
Je obtížné to hodnotit, ale někteří vědci skutečně nejsou přesvědčeni o tom, že srovnání moderního lidského genomu s genem vyhynulého druhu, může vést k přesvědčivým závěrům.
Lidské chování primátů
„Neznáme příčinnou souvislost mezi genetikou a těmito vyššími rysy, i když autoři identifikovali některé geny, které jsou spojeny s určitými měřítky sebeuvědomění, kreativity nebo sociálního chování,“ řekl Thomas Suddendorf – profesor na jedné univerzitě v Austrálii.
Také dodal: „Je „nepochybně“ pravda, že jsou lidé kreativnější než jiná zvířata, která v současnosti žijí, včetně šimpanzů.“ Nevylučuje se možnost, že neandertálci měli geny, které nebyly přítomny u Homo sapiens a ovlivňovaly tak jejich osobnost a schopnosti učení.
Jinými slovy, neandertálci možná neměli stejné geny pro kreativitu a sebeuvědomění, ale spíše vlastní sadu genů, které doposud nerozumíme.
„Problém s hodnocením kreativity u vyhynulých druhů je samozřejmě dáno tím, že s nimi nemůžeme mluvit. Vycházíme tak z pouhé teorie, která odlišuje lidi včetně jejich tvůrčích schopností od jejich vzdálených příbuzných.
Jak je to s objevem genů?
Vědci dříve identifikovali 972 moderních genů, které regulují tři odlišné systémy učení a paměti v Homo sapiens:
- emoční reaktivitu
- sebeovládání
- sebeuvědomění
Emoční reaktivita zahrnuje schopnost utvářet sociální vazby a učit se chování, zatímco sebeovládání je o schopnosti stanovovat cíle, spolupracovat s ostatními a vytvářet nástroje.
Sebeuvědomění na druhé straně tkví v „epizodickém učení“ nebo zapamatování si a zdokonalování minulého chování. Je také o autobiografické paměti života člověka jako příběhu s minulostí, přítomností a budoucností, ve kterém může osoba prozkoumat alternativní perspektivy s intuitivním vhledem a kreativní představivostí.
Sebevědomí je to, co nám umožňuje mít odlišné, originální a kreativní myšlení
V nové studii vědci analyzovali DNA odebranou z fosilií neandertálců (Homo neanderthalensis), moderních lidí (Homo sapiens) a šimpanzů (Pan troglodytes). Zjistili, že geny související s emoční reaktivitou byly identické u Homo sapiens, neandertálců a šimpanzů.
Šimpanzům však zcela chyběly geny, které vedly k sebevědomí a sebekontrole u lidí. Některé, ale ne všechny tyto geny byly přítomny u neandertálců.
Neandertálci jsou asi na půli cesty mezi šimpanzi a moderními lidmi v počtu těchto genů. Navíc 267 z těchto 972 genů bylo jedinečných pro Homo sapiens a všechny jsou nazývány jako regulační geny.
Zdroj: livescience.com