Toužíte pracovat „na volné noze“? Čemu se vyhnout, když začínáte

Být si svým pánem, flexibilita, volnost, vybírat si jaké pracovní úkoly chcete zvládat, stanovení vlastních cílů – to jsou jen některé z důvodů, které vede mnoho lidí vyzkoušet si pracovat „na vlastní pěst“. Ovšem pokud by práce na volné noze měla jen taková pozitiva, chtěl by to dělat každý. Ale ne každý je připraven být na volné noze. Je to jako běžná práce, musíte vydělávat. K udržení rozmanitosti je zapotřebí fantazie a odpovědnost za zachování nezávislosti. A flexibilita – může být i negativum, pokud trávíte čas jen v práci.

Abyste se mohli rozhodnout jít na volné noze, musíte být na správném místě osobně i profesionálně. 

Své rozhodnutí neunáhlete

První pravidlo zní: poznej sám sebe, protože od teď budeš sám svým šéfem, zaměstnancem, HR manažerem a kancelářským klaunem. 

Buďte k sobě upřímní, pokud jde o to, zda vydržíte mít rizikový příjem. Máte sílu a sebevědomí jít bouchat na dveře, propagovat své dovednosti a zkušenosti znovu a znovu bez pocitu studu a trapnosti? Přemýšlejte o tom, zda máte doma nejen fyzický, ale i emocionální prostor pro podnikání.

Poznejte trh. Dostávají nezávislí pracovníci ve vaší profesi spoustu práce? Je to vzrušující a lépe placené než být zaměstnaný? Pokud ne, zvažte své rozhodnutí.

Když se vaše dispozice, okolnosti, síť a průmyslové podmínky sladí, teprve potom jste připraveni.

Připravte se na velkou změnu

Nakonec jste se přece jen rozhodli? Nyní začíná skutečná práce. „ Buďte svým vlastním šéfem“ je víc než jen lákavý slogan. Věřte tomu nebo ne, šéfové také pracují a mají spoustu pracovních potíží.

I když byste měli být velmi opatrní při poskytování svých služeb ostatním zdarma, buďte na začátku vstřícní ohledně splatnosti faktur a nechtějte peníze ihned.

Následující měsíce a dokonce roky pravděpodobně budou zahrnovat neustálé změny a přizpůsobování – a ano, možná nestabilitu. Než se do toho pustíte, udělejte si co největší pořádek: 

  • Určete pracovní prostor (nebo prostory) a hodiny.
  • Zjistěte, jak si najít práci a naplánovat si čas. 
  • Naplánujte si účetní a administrativní čas. 
  • Určete, jaké nástroje a software budete potřebovat, a rozpočet pro ně.

Dávejte si ale pozor, abyste neutratili příliš mnoho peněz hned na začátku svého podnikání. Můžete rychle zjistit, že software pro produktivitu, který jste si koupili, není cennou součástí vašeho pracovního postupu nebo zakoupená dodávka stojí v garáži a ztrácí hodnotu. Důležité je mít to, co potřebujete k práci, abyste mohli fungovat, jakmile přijde práce. Nezapomeňte vymezit některé hranice; disciplína přichází snáze, když máte rozvrh a pravidla. Můžete se přizpůsobit za pochodu.

Zdroj: zenbusiness.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu