Taky dáte na první dojem? A jaký je ten váš?

Je to jednoduché. První dojem nejde odvolat a zkusit si ho napodruhé. Dejte si pozor, jak působíte na ostatní lidi při prvním setkání. Je to důležité a může to významně ovlivnit váš život – co když na vás někdo, kdo mohl být váš nejlepší kamarád, nepromluvil jenom proto, že děláte jednu z těchto chyb?

Efekt primarity nám může zatopit

Ačkoli to zní složitě, je to vlastně banální. Jako lidé máme tendenci vnímat prvotní informaci silněji než ty, které přijdou později, a ještě navíc ty pozdější informace máme tendenci podřazovat těm prvním. Proto je velmi důležité udělat dobrý první dojem. Pokud totiž zapůsobíme na prvním setkání špatně, velice špatně se té nálepky pak zbavujeme.

Na to, abychom vytvořili dobrý první dojem, máme velmi málo času. Horní hranice mluví o 4 minutách, ale často mají lidé jasno už v prvních dvou minutách. Dejte pozor na držení svého těla a nezapomeňte, že i vaše tělo má svoji řeč – a při prvním setkání může mluvit hlasitěji než vy.

Věc, která se zdá samozřejmou, ale i tak hodně lidí chybuje, je podání ruky. Váš stisk o vás hodně napoví. Vyvarujte se „mrtvé rybě“ a zároveň se ale nesnažte druhému člověku rozdrtit klouby. Zkuste pevný, příjemný stisk celou rukou.

Co si budeme povídat, lidstvo je povrchní a je pro nás důležité, co vidíme. Nezapomínejte proto, že vás lidé budou hodnotit i podle vzhledu, proto na něj dbejte. Nemusíte to nijak přeháněj, ale snažte se působit čistě, upraveně a vkusně.

Kde se nejčastěji stává chyba

Dokonalí lidé neexistují a všichni někdy uděláme chybu, a ani první dojem není výjimkou. Občas se prostě zakoktáme, těsně před schůzkou nechtě skončíme v kaluži nebo nám vítr zničí jinak upravený účes. Jsou okolnosti, které člověk ne vždy ovlivní, ale pak tu jsou věci, které ovlivnit můžeme:

  • Dejte si pozor na dentální hygienu. Vzhled zubů je důležitý a jejich špatný stav může odradit více lidí, než si možná myslíte.
  • Být módní a trendy je určitě dobrá věc, ale ne za cenu, že vám to nesedí nebo nesluší. Není ostuda mít svůj styl a znát svoji postavu.
  • Především nezapomínejte na úsměv a oční kontakt!

Dáváte na první dojem, nebo si počkáte, až na bližší seznámení a více informací? Myslíte si, že jde první dojem úplně napravit?

 

 

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu