Studium a práce – jde to skloubit a zvládnout?

Když se rozhodovalo o dalším studiu po učebním oboru nebo střední škole, nemohli jste se úplně rozhodnout? Nevyšlo to tak, jak jste si plánovali, nezaujal žádný obor nebo dokonce nebyl ještě v takovém rozkvětu a rozvoji? Případně jste se na školu hlásili, ale nedopadlo to, takže bylo potřeba jít do práce a začít vydělávat. A v takové chvíli se velmi těžko vrací zpátky do školních lavic, ať už středoškolských nebo vysokoškolských. V určitou chvíli, ať už vlivem okolností nebo vlivem vašeho kariérního postupu, jste nuceni si školu dodělat. Přitom nesmíte ztratit svou práci, protože výplata měsíc co měsíc vám jednoduše zajistí nájem, jídlo a všechno ostatní, co je potřeba. Není to jednoduché, chodit do školy a k tomu ještě pracovat a často na plný úvazek.

Spousta povinností

V určitou chvíli se na vás mohou sesypat povinnosti a to, co jste zvládali před školou, už najednou nestíháte. Není se čemu divit, musíte chodit denně do práce, soustředit svou mysl na školu, možná udělat nějaký ten domácí úkol nebo přípravu, učit se na testy. K tomu máte povinnosti doma, pokud do školy chodí ženy, je povinností mnoho – od péče o děti, přes domácnost, až po vaření či úklid. Mnoho „studentů“ to vzdá, protože je toho prostě hodně. Jde však škola s prací zvládnout? Ano, je to chce dobrou organizaci.

Priority jsou důležité

A hlavně to, že si je musíte nastavit, nejen v celém životě, ale zejména nyní, ve chvíli, kdy si rozplánujete takřka každou hodinu svého času. Pokud skutečně nestíháte, určete si jasně, co je v tuto chvíli důležitější. Mít vzdělání nebo výplata? Někdy se vyplatí zkusit snížit úvazek v práci a získat tak čas, který můžete věnovat škole, sobě nebo rodině. Někdy je fajn se zamyslet, co všechno děláte. Padáte denně do postele vyčerpáním? Pak možná nemusíte běhat po domě s vysavačem denně, vyvařovat den co den teplé jídlo k večeři.

Time management

Bez něj se neobejdete. I když vás pravidelnost nudí a sklouzáváte ke stereotypu, jsou chvíle, kdy se skutečně vyplatí. Víte, že následující týdny nebo měsíce se musíte odpoledne učit? Nebo třeba musíte každý pátek do školy? Udělejte si seznam, kdy vyzvednout děti, kdo je vyzvedne, kdy jet do školy, kdy se zavřít v ložnici nebo pracovně se školou a podobně. Upravit můžete kdykoliv, podle potřeby.

Rozděl a panuj

Nestíháte? Zamyslete se, co všechno vám může být nápomocno. Rozdělte například doma některé povinnosti, děti mohou vysávat, utírat prach, manžel by mohl alespoň dvakrát v týdnu udělat večeři, dojít na nákup, vyzvednout děti a podobně. K tomu také využijte internet, najdete spoustu vypracovaných témat, které se musíte naučit a to ušetříte čas, poměrně dost.

Něco musí z kola ven

Nebojte se, nic netrvá věčně a jednou školu, případně semestr dokončíte. Do té doby je dobré se zamyslet nad tím, co všechno chcete zvládat. Číst si denně půlhodinky knížku? Chodit v týdnu na kávu, chodit cvičit třikrát týdně nebo třeba s kamarádkami do kina či divadla? Zredukujte, alespoň na chvíli své zájmy. Cvičit jděte jednou týdně, víc hlídejte jídelníček, s kamarádkami jděte na kafe jednou, kino nebo divadlo si odpusťte. I to je čas, který vám hodně ušetří a pomůže.

Nepřehlédněte: Chyby, které děláte při osobním pohovoru.

Myslete na sebe

Zápřah je jedna věc, ale musíte myslet také na sebe a potřebu odpočívat. Pravidelně myslete na to, že je potřeba vypnout, odpočinout si. A to může být zrovna cvičení, procházka, kafe s kamarádkami, kdy spojíte příjemné s užitečným. Kromě toho dodržujte pravidelný spánek, jezte zdravě, dopřejte si dostatek správných tekutin. Díky pravidelné a dobré životosprávě zvládnete vše o něco lépe.

Autorský text | zdroj foto: freepik

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu