Stres spojený s prací postihuje více ženy. Řešení bohužel řada zaměstnavatelů stále nechce vidět

Stres spojený s prací postihuje ženy mnohem více než muže. A není to jen pocit, ale jistota. Alespoň podle studie, která byla zveřejněna v časopise Labour Economics. Výzkum zkoumal stav duševního zdraví a osobní pohody při změnách pracovních podmínek v průběhu času. Zúčastnilo se ho 26 000 lidí, kteří pět let pracovali ve stejné společnosti. Výsledky jasně ukazují, co nejvíce ovlivňuje duševní zdraví zaměstnanců, a to jak pozitivně, tak negativně.

Nejčastější stresory, na které si ženy stěžují

Mezi podmínky, které mají pozitivní dopad, patří například možnost prokázat své dovednosti a zkušenosti či časová flexibilita. Dotazovaní často uváděli, že změna k horšímu v těchto dvou podmínkách má velké důsledky pohodu jednotlivce a může vést k úzkosti a depresi.

A právě s flexibilitou, přesněji s jejím nedostatkem, jsou ženy na pracovišti nejvíce nespokojené. Konkrétně jde zejména o ženy ve věkové skupině 35-50 let, které nejčastěji „žonglují“ s několika rolemi, jako je mateřství, kariéra a péče o domácnost, najednou.

Dalším stresorem jsou též rozdíly v odměňování, neboť jak je známo, ženské schopnosti jsou bohužel často méně uznávány a oceňovány i z ekonomického hlediska. Opomenout nesmíme ani klima na pracovišti, stále totiž přežívá obecně odlišné zacházení s muži ze strany nadřízených.

Unavená žena.
zdroj: unsplash.com

Genderový stres

Jak je zřejmé, důvody jsou především sociální. Ženy totiž nesou na svých bedrech nejen zátěž pracovní, ale velmi často i rodinnou, od péče o děti přes starost o domácnost až po péči o staré rodiče.

Následkem nároků na pracovišti a rodinným povinnostem se následně u žen projevují různé fyzické, emocionální a psychické symptomy stresu. Mezi běžné příznaky patří:

  • potíže se spánkem
  • zažívací potíže
  • úbytek nebo přibývání na váze
  • agitovanost a výkyvy nálad
  • úzkost a deprese
  • záchvaty paniky

Řešení existuje, vůle ze strany zaměstnavatelů již tolik ne

Jak nám ukázal koronavirus a s ním spojená karanténa, jednou z možností, jak lze ženám ulevit, je práce z domova, částečné úvazky a volnější pracovní doba. Díky tomu totiž ženy mohou lépe a účinně sladit rodinné a pracovní požadavky, které jsou na ně kladeny. Důležitost rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem je ale ze strany zaměstnavatelů stále do značné míry podceňována.

Zdroj: bbc.com, cosmopolitan.com, papers.ssrn.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu