Strach ze srovnání: Moderní nemoc, která znepříjemňuje naše životy

Dnešní doba je pro život náročná. I přesto, že máme zdánlivě všechno, co bychom si mohli přát, přesto se nám vlastně nežije příliš snadno. Netlačí nás sice většinou existenční potřeby jako je nedostatek jídla, zima nebo válka, ale o to více na nás dopadají tlaky života ve společnosti, která se stále žene dopředu za dalším a dalším úspěchem.

Mohou za to zejména sociální sítě. Dnes lidé běžně sdílí svůj život s tisíci dalšími lidmi prostřednictvím sociálních sítí. Jenže – skutečně tito lidé sdílí svůj život? Není to spíše obraz nereálného světa, který vytvoří pro účely svých fotografií a statusů? Žijeme tedy v době, kdy je těžké věřit i tomu, co vidíme na vlastní oči. Všude se ukazuje pokřivená realita instagramových filtrů a duchaplných statusů, které však pramálo odráží realitu. Jenže vysvětlete to vašemu vnitřnímu já.

Tráva je u souseda vždy zelenější

Velice snadno se můžete stát obětí pocitu, že všichni se mají lépe než vy. Soused si pořídil nové auto, kamarádka má lepší postavu v plavkách, kolega si zaplatil exotickou dovolenou. A vy o tom všem samozřejmě víte z první ruky díky sociálním sítím.

Člověk má okamžitě tendenci se s těmito lidmi srovnávat. Žijí přeci v podobné sociální skupině jako vy, tak jak je možné, že se mají o tolik líp? A začíná nekonečný koloběh smutku, naštvání, žárlivosti a závisti, která vás vnitřně stravuje.

Jaká je realita?

Realita je samozřejmě taková, že to, co vidíte na sociálních sítích je jen zlomek života vašich přátel, známých nebo kolegů. Vždyť se sami zamyslete nad tím, co dáváte na tyto účty vy. Rozhodně ne to, že sedíte o víkendu doma v paneláku a na oběd máte polotovar ze supermarketu. Naopak se ale jistě rádi pochlubíte, když jedete někam na výlet nebo vám přítel donese květinu k narozeninám (sice jedinou za poslední rok, ale vypadá to, jako by ji nosil denně).

Takže vlastně sami nejlíp vidíte, že realita je i u lidí, které sledujete, nejspíš dost podobná. Někdy je však přesto těžké se přes srovnávání přenést. Zvlášť tehdy, když se vám zrovna nedaří a život nejde podle vašeho plánu.

Co s tím?

Úzkost ze srovnávání se s jinými může snadno přerůst ve skutečný problém hraničící s depresí nebo pocity méněcennosti. Pokud tedy máte pocit, že se vás toto týká, je řešení nasnadě. Zkuste se alespoň na čas od sociálních sítí odstřihnout, nebo alespoň přestaňte sledovat účty a lidi, kteří ve vás tyto pocity vyvolávají. Není to jednoduché, ale je to rychlá a účinná léčba.

  • Žádné sociální sítě
  • Skutečný život mezi lidmi.
  • Vlastní zážitky a zkušenosti.

Namísto sezení u počítače zkuste trávit více času venku a uvidíte, že i vy budete mít hned lepší pocit sami ze sebe a z vlastního života. Najednou také budete mít zážitky a fotky, které se dají sdílet a možná byste to mohli být nyní vy, komu druzí závidějí.

Autorská text | foto: freepik

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu