Slova a věty – co do svého slovníku zařadit, aby vás lidé měli rádi?

Víte, jak jednat s lidmi? Jistě jste přečetli spoustu moudrých knih, které se vám snaží radit, možná pomohou v jistých ohledech, umí rozklíčovat, co druhým lidem vadí, co naopak podporuje důvěryhodnost nebo také, co vybuduje skutečný vztah mezi vámi a klientem? Jsou to v mnoha ohledech drobnosti, o kterých si říkáte, jak vlastně mohou fungovat? Nicméně, opak je pravdou, jsou věci, které vám skutečně mohou pomoci. Lidé vás budou vnímat, vždy si na vás vzpomenou, společně s nimi rozvíjíte kontakty, budujete pracovní vztahy. A to vše můžete zajistit za pomoci slov. Je totiž důležité dávat pozor nejen na to, CO říkáte, ale také na to, JAK to říkáte.

Rétorika, která vám pomůže

Právě veřejné vystupování a rétorika je tím, co pomůže a v očích ostatních vás vyzdvihne. Síla projevu, mluvené slovo, „něco navíc“, gesta, dynamika projevu. To jsou všechno věci, které vám pomohou posunout se výš. Co tedy do svého slovníku zařadit za slova? Na co rozhodně nezapomenout?

Myslete na jméno

Dbejte na to, abyste lidi ve svém okolí oslovovali jmény. Někdy stačí použít křestní jméno a nemusíte si hned tykat, protože navazujete pracovní vztahy, které chcete udržet. Jinde využijete oslovení pane/paní, příjmení nebo také akademické tituly. Vždy rozeznávejte, kde použít titul a kde vám postačí křestní jméno.

Rádo se stalo

Někdo vám děkuje za něco, co jste pro něj udělali? Dali mu radu, informaci, něco zařídili? Je to jedno, na jejich děkuji odpovídáte prosím? Nebo není zač, za málo, to nestojí za řeč? Tato slova jsou lehce dehonestující, protože tím shazujete svou vlastní práci nebo myšlenku. Odpovězte rádo se stalo, jsem rád/a, že jsem pomohl/a, s potěšením a podobně.

Jak můžu pomoct?

Podat pomocnou ruku, nabídnout své zkušenosti, své možnosti a znalosti. To jsou věci, které druzí ocení. Mnoho z lidí se jen tak nezeptá, zda můžete pomoct. Když nabídnete sebe otázkou jak můžu pomoct, chcete mou radu, chcete mou pomoc a podobně, ukazujete, že vám na druhých záleží.

Nepřehlédněte: Jak mi pozitivní myšlení změnilo život naruby.

Zjistím to

Nikdo neví všechno, někteří si to možná jen myslí. Někdy je důležitější vědět, kde se zeptat, kde to zjistit nebo jak přijít na odpověď, než to, že něco nevíte. Zjistím to, prověřím, ověřím si tuto informaci, zařídím to. Věty, které vám jistě pomohou otevřít nejedny dveře.

Prosím a děkuji

Divíte se, proč tady jsou? Stále je dost těch, kteří na toto zapomínají. Jdete za někým s prosbou? Použijte slovo prosím. Dostanete informaci, pomůže vám druhý člověk nebo se domluvíte na nové obchodní transakci? Slovíčko děkuji je to nejmenší, co můžete říct.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu