Sklenice vody každé ráno, aneb vybudujte si pevný základ návyků

Po novém roce praskají fitness centra a posilovny ve švech. Mnoho lidí si posílení svého organismu, svalstva i dosažení úspěchu dává jako novoroční předsevzetí. I proto jde literatura hovořící o zaručené cestě k úspěchu na dračku, přitom by stačilo dodržet jeden důležitý trik, který ale většina dnešního obyvatelstva nezná.

Zachovejte stále denní chování

Klidně můžete následovat veškeré kroky z  učených knih, a přesto se nemusí tolik chtěný úspěch nebo revanš dostavit. Možná si budete říkat, jak je to možné? Doporučujeme si tak přečíst jednu z nejlepších motivačních knih, a to The Power of Habit od Charlese Duhigga. V tomto díle jsou relativně jednoduše popsány klíčové způsoby běžného chování, které vám zaručí větší sebevědomí a tím pádem i snazší dosažení chtěného úspěchu.

Klíčové chování si můžete snadno osvojit

Jestliže si myslíte, že klíčové chování přinese do vašeho života nějaké markantní změny, pak jste určitě na omylu. Sami lidé, kteří podobnou praxi absolvovali, totiž potvrzují, že jim vše přišlo až podezřele snadné. Jedná se povětšinou o detaily, které jsou paradoxně naprosto zásadní při cestě k dosažení jakéhokoliv úspěchu. Každý den ráno vypijte sklenici vody a po několika týdnech sami uvidíte, že se instinktivně začnete chovat jinak. Sice se budete muset vzdát oblíbeného ranní čaje nebo kávy, ale za to dosáhnete svých vytyčených cílů a budete obecně více ambiciózní.

Návyky se přemítnout v řetězovou reakci

Největší výhodou vytvoření jednoho klíčového zvyku je jeho řetězová reakce. Jde vlastně o jednoduché vlákno, které spojí všechny ostatní prvky vašeho chování dohromady. Pro lepší představu si vše můžeme přirovnat v bowlingu. V tomto sportu je naprosto klíčové trefit první kuželku, a následně vytvořená řetězová reakce shodí všechny ostatní kuželky. Stejná situace panuje i v životě. Cesta k úspěchu je velice těžká, avšak pokud se dokážete naladit na první vlnu úspěchu, dílčí cíle se vám budou plnit o dost snadněji.

Úspěch neočekávejte hned

Bylo by obrovskou chybou myslet si, že po osvojení návyku pití jedné sklenice vody každé ráno, se úspěch dostaví již po pár dnech. Po několika opakováních se sice budete cítit lépe, ovšem požadovaný efekt se dostaví až za pár týdnů či měsíců. U někoho to může zabrat dokonce roky, vše záleží na síle vaší psychiky a vůle. Jestliže si dokážete osvojit chování, které budete opakovat každý den, pak se snáze donutíte k těžkých životním rozhodnutím. Například se snadněji dokopete do posilovny nebo se budete každý den oddávat meditaci.

Klíčové návyky změní naprosto vše

Sám autor knihy Charles Duhigg uvádí, že klíčové denní návyky ovlivňují nejen vaše chování, ale také pracovní návyky a celkový životní styl. Navíc nastartují proces transformace, jehož výsledkem budou komplexní životní změny. Jakmile totiž začnete každý den ráno pít sklenici vody, zlepšíte nejen své zdraví, ale také vztahy jak na úrovni profesní, tak osobní. Dalo by se tedy říci, že tento zvyk vám umožní daleko lépe přijmout to, co vám nový rok přinese.

Vypití sklenice vody každé ráno bude testovat vaši psychickou odolnost. Jestliže si na tento zvyk navyknete, pak si buďte jistí, že jste dostatečně schopni na to, dosáhnout v životě vytyčených cílů.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu