Situace na pracovišti, o kterých se příliš nemluví

Při nástupu na nové pracoviště si každý jistě vše nastuduje, připraví, je odhodlaný a plný elánu. Navzdory tomu se v každé práci objeví situace, na které se nelze připravit.

Neexistuje globální kniha pravidel, která by vám říkala, co máte dělat a čeho se vyhnout. To jsou věci, které přicházejí se zkušenostmi a poté, co nejprve uděláte pár chyb. Ano, znáte základy, jako je být civilní a zdvořilý, ale stále se musíte naučit, co říct, když se vás šéf zeptá na něco záludného.

Povýšení můžete i odmítnout

Zvýšení platu nebo povýšení obvykle přichází s dalšími povinnostmi, na které nemusíte být úplně připraveni. Přemýšlejte o tom, zda je správný čas, nebo zda máte správné dovednosti pro nové povinnosti. Také možná nebudete velkým fanouškem svého týmu, a proto aktivně hledáte jinou práci. Nebo prostě nemáte zájem vylézt po pomyslném žebříku, protože vás vaše současná pozice baví víc než cokoli jiného.

Pokud se skutečně rozhodnete povýšení odmítnout, buďte upřímní ke svému zaměstnavateli ohledně důvodů. Vysvětlete, proč máte pocit, že nejste připraveni na tento skok a jaké dovednosti potřebujete ještě trochu vylepšit. 

Váš manažer není zodpovědný za to, že vás vyhodil

Ve velkých společnostech existuje několik manažerů odpovědných za různá odvětví podnikání. Jsou odpovědní za svůj tým a za to, jak ho vedou, ale nemívají pravomoc někoho vyhodit. Pokud vás přistihnou, že děláte něco špatného, ano, půjdete „na kobereček“. 

A i když vás vyhodí, nebude to rozhodnutí jen vašeho manažera. Než vám to oznámí, bude mluvit se svým šéfem a vysvětlovat situaci. Pokud však pracujete v začínajícím podniku, kde je šéfem váš manažer, proces propouštění bude mnohem rychlejší.

Povýšení nemusí přijít, i když patříte mezi nejlepší zaměstnance

Mnoho absolventů vstupuje do svého prvního zaměstnání s úmyslem dosáhnout co nejdříve povýšení. Vaše společnost však nemusí ocenit vaši úžasnou práci a povýšit vás jen proto, že to chcete. Oni potřebují, abyste správně dělali svou práci.

Nezapomeňte, že právě začínáte úplně dole a musíte se prokázat, že si povýšení zasloužíte. Neočekávejte povýšení na první 1-2 roky. Je pravděpodobné, že je před vámi mnohem více lidí, kteří si také zaslouží povýšení.

Osoba v oblasti IT pravděpodobně ví hodně o vaší online aktivitě

Řekněme, že vše, co děláte na svém pracovním počítači, je viditelné pro IT oddělení a vašeho šéfa. Pro začátek se vaše e-maily archivují neomezeně dlouho, dokonce i ty osobní. Celé vaše používání internetu je sledováno a i když vymažete historii prohlížeče, nic se nezmění. Aktivitu v telefonu lze také sledovat, pokud jste připojeni k Wi-Fi společnosti.

Některé společnosti také instalují software, který ukládá každé slovo, které napíšete na Google a všechny ostatní aplikace do cloudu. Později se tato klíčová slova vyhodnotí a při hledání nevhodných věcí se můžete dostat do potíží. Kromě toho je sledována vaše produktivita a pokud to neodpovídá standardům společnosti, je o tom informován týmový manažer.

Někdy jsou bezpečnostní kamery falešné

Náklady na to, aby společnosti pořídily spoustu kamer a neustále je sledovaly, mohou být docela vysoké. Některé společnosti nebo malé firmy nemají dostatečně silný systém pro připojení 10 nebo dokonce 20 kamer. Proto používají několik falešných spolu se skutečnými. Jejich cílem je samozřejmě umožnit obchodníkům, aby si dvakrát promysleli své záměry.

Existuje však mnoho lidí, kteří snadno rozeznají falešnou a skutečnou kameru. To je důvod, proč mnoho míst bude používat nefunkční skutečné kamery, které alespoň vypadají 100 % autenticky.

Každý šéf má svého oblíbence, i když tvrdí opak

Váš šéf se možná snaží zůstat naprosto neutrální, ale jistě má svého oblíbence. A někdy to dávají jasně najevo, kdo jsou jejich oblíbení zaměstnanci. Pokud nejste na tomto seznamu, nemusíte hned zoufat. Vaše pozice nemusí být ohrožena jen proto, že váš šéf „nezbožňuje“.

Než se zmíníte o problému, musíte znát řešení

Vaše společnost vás najala, protože potřebuje, abyste dělali svou práci a dosáhli svých cílů. Potřebují také, abyste našli řešení jakýchkoli problémů, které nastanou. Pokud je tedy na vás, abyste šli za svým šéfem a oznámili špatné zprávy, to nejmenší, co můžete udělat, je přijít s několika možnými řešeními. Nemusíte se podrobně zabývat samotným problémem, protože váš šéf má zájem pouze o jeho vyřešení.

I když vaše návrhy nejsou to, co váš šéf potřebuje, přinejmenším nepůjdete nepřipraveni. Váš návrh však může být právě tím, co společnost potřebuje. Mohli byste je zachránit před velmi nepříjemnou situací a v takovém případě se stanete jejich jasnou hvězdou.

Autorský text

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu