Nejen sociální sítě nás nutí kriticky srovnávat sebe s ostatními. Doba je zkrátka taková. Často se toto myšlení může negativně projevit na našem sebevědomí a nevědomky nám prodloužit cestu k cílům. Jak srovnávání reálně ovlivňuje myšlení a jak k němu začít ideálně přistupovat?
Jako modelovou situaci vyberu záměrně tu nejčastější. Představte si sebe v těžké životní situaci. Zkrátka se vám nedaří a jediné a během toho si otevřete Instagram a v okamžiku vidíte, jak si influenceři ale třeba i vaši známí užívají vysněné dovolené. Málokdo tento psychický tlak udrží. Přitom vlastně o nic nejde. Proč?
Nenechte ovlivnit sebevědomí nesmyslným srovnáváním
Srovnávání najdeme úplně všude. Ať už v nejrůznějších výzkumech, kde plní čistě informativní roli, tak třeba ve spojení s problémy. Znáte to, jakmile je problém, lze ho srovnat s většími problémy někoho jiného a je po stresu. Nebudeme teď řešit, do jaké míry je toto chování morální či nikoliv, podíváme se spíš na srovnávání, co má potvrzený špatný vliv na sebevědomí.
Srovnávání s druhými vede k negativnímu sebehodnocení. A je to jedna z nejbolestivějších věcí, které si můžeme způsobit. Lidé jsou stvořeni k tomu, aby byli rozdílní. Jsme tady, abychom prožívali a zkoumali individuální perspektivu.
– Teal Swan –
Jakmile totiž začneme v těžkých životních chvílích srovnávat, můžeme ztratit motivaci jakkoliv se z problémů dostat. Ono vůbec srovnávání je velmi náročné na psychiku každého člověka. Pokud se začneme srovnávat s někým, kdo se má na první pohled lépe než my, nikam to nevede. Tímto přístupem začneme často obviňovat sami sebe za věci, za které vlastně ani nemůžeme. Psychický stav začne upadat a to není nikdy dobré znamení.
Proč nahradit srovnávání?
Protože hromada věcí ať už na internetu nebo v reálném světě je jednoduše řečeno nesrovnatelná. Ostatně se nad tím sami zamyslete. Pokud se vrátím k avizovanému příspěvku na Instagramu, nikdy nevidíte, co mu předcházelo. Tohle je čistě problém sociálních sítí, každý tam chce vypadat, jak nejlépe dovede a problémy denního života nikdo až na pár výjimek nepřidá. Srovnávání ale neprobíhá čistě jen v rámci sociálních sítí.
I bulvár je postaven na srovnávání, šoubyznys jakbysmet. Právě v šoubyznysu lze pozorovat zajímavý efekt zacyklení. Zkusím ho trochu přiblížit na příkladu:
V roce 1983 byl těsně před vydáním debutového alba vyhozen z kapely velmi talentovaný kytarista. Co dál? Založil si v Los Angels vlastní kapelu a začal hrát po barech. Nebyl to nikdo jiný než Dave Mustaine se svojí novou kapelou Megadeth. Prodali více než 25 milionů desek a dostali se na heavy metalové výsluní. Dave ale pořád přes obrovský úspěch cítil velké zklamání. Kapela, z které byl před lety vyhozen, se totiž jmenovala The Beatles.
Teď vše spojím do souvislostí. Fanoušci se samozřejmě s Davem srovnávali jako s hvězdou a velkou ikonou heavy metalové hudby. Byla tu ale stále věc, kterou nemohli pochopit. Měl miliony dolarů, stály na něj zástupy fanoušků, stále byl ale přesvědčen, že neuspěl. Srovnával se totiž právě s obrovským úspěchem kapely, ze které byl vyhozen. Chápete?
Každý člověk má své priority postavené jinak. Respektive každý člověk má jiné standardy a jiný výklad slov pohodlí, úspěch a neúspěch. S ohledem na tyto skutečnosti lze jen stěží srovnávat náš život s životy ostatních lidí. Zatímco o sobě totiž víme ideálně vše, o životech lidí okolo víme pramálo.
Nevstupuj do světa srovnávání. Jen se určitě každý den odvaž zlepšovat sám sebe.
– Sri Chinmoy –
Strávit život neustálým přemýšlením nad tím, proč nemáme všechno, co ostatní ano, nedává smysl. Srovnávat se s ostatními je zkrátka špatná taktika na osobní růst. Nejlépe funguje srovnání nás samotných. Zkuste schválně srovnat sebe před pěti lety s dnešním já, přijdete na zajímavé informace. Hlavně ale nebudete odbíhat do reality, budete přirozeně motivování – hezky sami sebou…
Srovnáváte se s lidmi ve vašem okolí?