Sebeláska aneb návod na to, jak být šťastnější?

V poslední době se o ní všude mluví. Sebeláska. Mít se rád nebo ráda, cítit k sobě úctu, chtít být lepší a zdokonalovat se. Jsou to jen výmysly, kterými se lidé snaží ospravedlnit to, jací jsou? Nebo je dobré se nad sebeláskou zamyslet a věnovat svůj drahocenný čas také sobě a práci na lepším já? Nebo se přijmout takový, jaký je a pracovat s tím, co v životě má? Mnoho lidí se honí za tím „být lepší“. Krásnější, štíhlejší, mít delší vlasy, ideální míry, být soběstační. Říkáte si, že až…zhubnu, dostuduju, najdu si lepší práci, najdu si partnera, budu mít větší být, bude to rozhodně vše lepší?

Mít se rád/a teď

Myslíte si, že budete šťastnější, jakmile se splní to vaše „až“? Člověk je úžasný, ať je jakýkoliv. Právě tomu vás učí sebeláska. Mít se rád, bez podmínek, bez až, bez porovnávání. Každý člověk je originál a začít se mít rád právě teď, v tuto chvíli je to, o co se sebeláska a vše okolo ní snaží. Začněte se mít rád/a. Teď hned. Bez podmínek. Bez všeho okolo. Dělejte to, co chcete, ne jen to, co vám jde, co vás baví. Každý člověk je zajímavý, každý by se měl mít rád. Co by mohlo k cestě za sebeláskou pomoci?

Co dělají ostatní? Jací jsou ostatní?

Už výše jsme zmínili, že každý člověk je originál. Proto nesrovnávejte své kvality s kvalitami druhých lidí. Je to podobné jako poměřovat jablka třeba s kiwi. Naprosto jiné, lišící se, ale ne nutně špatné. Chcete však vidět racionální změnu? Pak porovnávejte své nynější já se svým minulým já. To vás může opravdu hodně naučit a ukázat, jak jste se posunuli kupředu, stagnujete na místě nebo děláte kroky zpátky. Můžete si říci, kam chcete směřovat a zjistit, jak se posunujete.

Vnitřní kritika může být pomocníkem

Máte v sobě vnitřní kritický hlas, který vám říká, že si nezasloužíte lásku, lepší práci, štíhlé tělo, menší zadek, bělejší zuby nebo jen radost, když se vám něco povede? Vnitřní kritický hlas by mohl být dobrým pomocníkem, ovšem nesmíte mu propůjčit kritický aspekt. Poslouchejte, co vám říká. Poukazuje na něco, co by vám mohlo pomoci v další cestě životem? Možná jen drobnost, ale ve finále vám může pomoci na cestě životem.

Čtěte také: Proč komfortní zóna brzdí úspěch?

Nádech a výdech

Umění se zastavit, na chvíli nadechnout nebo jen tak sedět, meditovat, nechat svou mysl chvíli odpočinout, nezabývat se chvíli vlastními emocemi. To potřebuje každý člověk. Získáváte tak vnitřní klid, odpočine si vaše mysl a celkově pochopíte, proč jste zranitelní a možná i přecitlivělí. Meditace je dobrou metodou, když chcete poznat svou duševní rovnováhu, posílit sebevědomí a mozek.

Vděčnost

Každý den buďte za něco vděční, možná i poděkujte. Za co? Mohou to být úplné detaily. Máte přátele, co jíst, kde spát, hezký partnerský vztah, dobrý vztah s rodiči. Chcete maličkosti? Děkujte za to, že vám padnou džíny, které jste si koupili, za to, že jste stihli dřívější autobus, za dobrý oběd, který jste uvařili, čerstvé ovoce, které se vám podařilo koupit nebo jen za to, že jste stihli všechny povinnosti brzy a máte chvíli čas na sebe.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu