Zanedlouho bude Ralphu Laurenovi 81 let – a jeho tvorba a jméno se stále drží na výslunní předních světových značek. Jeho příběh dokazuje, že právě chtíč a tvrdá dřina stojí za úspěchem slavného návrháře. Pojďme nahlédnout na cestu, kterou musel tento vášnivý sběratel aut projít.
Už ve škole projevoval své dovednosti
Ralph Lauren se narodil jako nejmladší ze čtyř dětí, jeho původní jméno zní Ralph Lifshitz. Se svými bratry sdílel pouze jednu ložnici a vyrůstal v ne moc přívětivé části New Yorku, v Bronxu. Když mu bylo 12 let, začal chodit na brigády, aby si splnil svou touhu po tvorbě extravagantního oblékání. Byl také známý prodejem ručně vyráběných kravat svým spolužákům ve škole. Mezi jeho koníčky patřilo kino, trávil celé odpoledne u filmů s Fredem Astairem a Cary Grantem. Právě jimi se inspiroval pro svou práci.
Ve škole byl terčem posměchu
V polovině 50. let si změnil své jméno z Lifshitz na Lauren. Důvodem byla neustálá šikana od spolužáků kvůli tomu, že jeho původní příjmení obsahuje slovíčko „shit“ což se dá přeložit jako „výkaly“. Po ukončení střední školy pracoval jako prodavač a po nocích se věnoval studiu podnikání. Po několika měsících ze školy odešel, nastoupil do armády a začal si hledat práci v módním průmyslu.
Ralph se vyznamenal návrhem kravat, od té doby jeho úspěch nabíral na síle
V roce 1967 Ralph získal místo jako designér u společnosti Rivetz&Co. Jeho inovativní široké kravaty s pestrými vzory a potisky vydělaly přes půl milionu dolarů. O dva roky založil svou vlastní společnost zaměřenou na řadu pánského oblečení Polo – jejím znakem byla kombinace anglických a amerických stylů vyjadřující obraz lepší společnosti. Stal se tak prvním návrhářem, jenž si otevřel butik v proslulém obchodním domě Bloomingdale´s v New Yorku. V roce 1971 představil také řadu pro ženy. Jak roky plynuly, pokračoval v rozšiřování svého sortimentu na dětské oděvy, parfémy, obuv a dalších výrobků.
Jeho odkaz najdete i ve filmu Velký Gatsby
Trvalo mu dvě desetiletí, než se ze svého prvního nízko placeného zaměstnání jako obchodník s rukavicemi dostal mezi uznávané milionáře. Jeho velkým milníkem byly i návrhy kostýmů pro film Velký Gatsby z roku 1973 a Annie Hall z roku 1977. Byl také prvním designérem, který se objevil ve své vlastní reklamě. Jedno z tajemství Laurenova úspěchu spočívalo v jeho pozornosti k detailům, vždy kontroloval kvalitu produktu a udržoval přísnou kontrolu nad image značky, za kterou stojí kus jeho tvrdé práce.
Čtěte také: Obětí vlastního úspěchu. To je příběh Marilyn Monroe
Jeho tvorba byla také náležitě oceněna mnoha vyznamenáními. Získal sedm cen za Coty design a v roce 1986 byl uveden do Coty Hall of Fame. V roce 1992 získal cenu Lifetime Achievement Award od Rady amerických módních návrhářů a poctu od cen Woolmark Awards.