Obětí vlastního úspěchu. To je příběh Marilyn Monroe

Marilyn Monroe byla hrdou majitelkou nejkrásnější tváře Ameriky, stala se skutečným odrazem síly, postoje a víry. Narodila se 1. června 1926 v Los Angeles. Jelikož její matka byla sociálně nestabilní, putovala tato malá, křehká dívka od jedné rodiny pěstounů ke druhé. Nakonec si ji k sobě vzala její teta Olive Brunings, kde byla údajně sexuálně napadena jejím synem.

Po rozvodu odstartovala svou kariéru

Ve věku 16 let se vdala za 21letého prodavače rostlin Jima Doughertyho. Po čtyřech letech se s ním rozvedla. Pochopila, co muže nejvíce přitahuje a jaké by měly být znaky dokonalé ženskosti. Využila toho a začala pracovat na své kariéře modelky. O Marilyn, jako sexsymbol Ameriky byl velký zájem. Nejdříve ji chtěl pod svá křídla získat milionář Howard Hughes, ale Marilyn nakonec dala přednost společnosti Twentieth Century Fox, která ji nabídla 125 dolarů týdně po dobu šesti měsíců. Zásadním byla také změna jejího původního jména Norma Jeane Mortenson na Marilyn Monroe.

Okamžitě se stala miláčkem televizních diváků

Marilyn dostávala spoustu nabídek i ze světa filmů. Prvním odrazovým můstkem byl film Asfaltová džungle. Říká se, že šéf společnosti Twentieth Century Fox ji vůbec rád neměl, ale vzhledem k tomu, že Marilyn začala být u lidí oblíbená, získávala jednu roli za druhou, například ve filmu Neobtěžuj se klepáním, Jak si vzít milionáře, Ve spárech noci a mnoho dalších, ji prostě trpěl.

Skandál skrz umělecké akty

Poté, co s ní společnost Fox rozvázala smlouvu, setkala se s hollywoodským známým fotografem Brunem Bernardem, jenž nafotil její umělecké akty. Marilyn odstartovala obrovský skandál, který se snažila zachránit svou obhajobou, že se snažila si vydělat na živobytí. Po tomto jejím výroku se tak u většiny žen stala chudinkou a muži po ní šíleli mnohem víc.

Neunesla svou pověst, rozvody ani potraty

Marilyn trpěla psychickými problémy. Měla deprese z toho, že je považována za naivní blondýnku, místo toho, aby skutečně obdivovali lidé její talent. Také její zpackaná manželství a potraty jí moc nepomáhaly – stala se závislou na alkoholu a prášcích. V roce 1961 byla propuštěna z psychiatrické léčebny Payne Whitney a z uměleckého světa se stáhla.

„Někdo to rád horké“

Po roce 1958 se Marilyn rozhodla vrátit na výslunní filmem Někdo to rád horké. Jeho natáčení však neprobíhalo tak, jak by si tvůrci přáli. Marilyn byla tenkrát těhotná, neustále zvracela a na plac se někdy vracela až po hodině. Film se naštěstí podařilo dotočit a stal se tak kultovním bijákem všech dob. Dále pokračovala na natáčení filmu Něco musí prasknout. Marilyn se jeho scénář ale vůbec nelíbil, na natáčení mnohdy ani nedorazila, což vedlo k rozvázání smlouvy a mnoha soudním sporům.

Její život však po velkém comebacku neskončil dobře. 5. srpna 1962 byla po předávkování prášky na spaní nalezena v jejím domě mrtvá. Bylo jí pouhých 36 let. Sebevražda Marilyn Monroe má dodnes spoustu konspiračních teorií. Na filmových plátnech ji za ta léta zobrazovalo mnoho hereček, například i oblíbená Michelle Williamsová.

Poslední roky jejího života byly poznamenány akutními onemocněními a řadou osobních problémů. Byla šestou největší filmovou hvězdou své doby. Marilyn stále patří mezi největší sexuální symboly na světě.

Od New York Daily Mirror – zdroj (after en-wiki), volní dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47505180

Marilyn Monroe si tak splnila svůj americký sen – i když jen na krátkou dobu.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu