Rady celoživotního podnikatele, jak přežít krizi vzniklou díky koronaviru

Pokud chcete zachránit své podnikání před koronavirusovou krizí, spoluzakladatel Sageworks a publicista Inc.com, Brian Hamilton říká, že musíte začít tím, že přestanete vyvolávat úzkost a chaos z této nepříjemné situace u ostatních. Co je tím myšleno a jaké jsou další jeho rady?

Udělejte si plán do budoucna

Cílem každého podnikatele je našetřit si větší obnos peněz ze svého každodenního úsilí. Vzhledem k momentální ekonomické krizi je dobré tyto peníze začít používat. Vytvořte si tak dvanáctiměsíční prognózu, která bude zahrnovat vaše fixní a variabilní výdaje, srovnejte si možné dobré i zlé scénáře toho, jak by vaše společnost mohla v příštích několika měsících fungovat. Brian Hamilton tento krok přirovnává k přísloví: „Když se ocitnete v jámě, přestaňte kopat“. Zpomalení a vývoj konkrétních dat vám může pomoci přestat klesat stále níž.

S pronajímateli komunikujte promyšleně a upřímně

Nájemné je klíčovým problémem, kterému nyní malé podniky čelí. Jakmile však znáte svůj peněžní tok, můžete komunikovat mnohem efektivněji se svými pronajímateli. Jako samotný vlastník komerčních nemovitostí Hamilton říká, že by nejvíce reagoval na žádost nájemce, který by udělal následující:

  • Zašlete předem informační a uvážlivý e-mail.
  • Představte mu vaše finanční prognózy podniku na další rok.
  • Komunikujte upřímně o schopnosti platit nájem v příštích několika měsících.

Rozhodně je dobré majitele s celou situací seznámit. Nestačí mu pouze sdělení, že momentálně nemůžete zaplatit. Snažte se najít zlatou střední cestu pro vás i pro něj.

Snižte své náklady

Každá firma má náklady, které může snížit. Prohlédněte si své zprávy o výdajích a vyhledejte malé náklady, které můžete ušetřit. Poté se zaměřte na vztah mezi věcmi nakoupenými – ponechejte si jen ty, které vám vydělávají nejvíce – toto platí zejména pro služby týkající se marketingu a reklamy. Až úplně naposledy, pokud je to nevyhnutelné, začněte snížením personálu.

Pokud je vaše situace vážná, nezbude vám nic jiného než se obrátit na banku o pomoc. Vždy se ale snažte být realističtí a proaktivní.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu