Psycholog – proč byste k němu měli jít?

Psychoterapie nebo návštěva psychologa je pro mnohé tabu. I když by někdy rádi šli na terapii, potřebovali se svými problémy a věcmi, které se v nich perou, pomoci. Stigma, které má dnešní společnost stále ve velké míře v sobě zakořeněné, nedovolí mnohým lidem jít na terapii. Tam přece chodí jen ti, kteří jsou blázni, mají problémy nebo jsou mimo. A to vy v žádném případě nejste! A co když se to někdo dozví, že chodíte na terapii? To bude za chvíli vědět celé město! Terapie je věcí citlivou, můžete si to nechat pro sebe, ostatně nikomu nic není do toho, co děláte, kam chodíte.

Terapie není hanba!

V průběhu života se můžete dostat do mnoha fází a celkově si můžete nést z dětství nějaké neduhy, které v sobě uzavřete. Ony však nezmizí, v určitý životní moment se objeví, udeří v plné síle a zasáhnou vás tak, jak si nechcete nebo neumíte představit. Psycholog je zde od toho, aby vám pomohl se s věcmi vyrovnat, nabídl několik úhlů pohledu na život a věci okolo, pomohl vám uvědomit si, co chcete a jak případně vzniklou situaci řešit a poprat se s ní. Přemýšlíte, zda k psychologovi jít? Přinášíme pár důvodů, kvůli kterým je dobré navštívit psychologa a podstoupit psychoterapii.

Přijde vám, že nic nefunguje

Máte pocit, že na co sáhnete, to se nepovede nebo rovnou pokazí? V práci to není tak, jak si představujete a chcete, situace se nemění, vám se stále do práce nechce víc a víc. Spousta lidí žije s depresivními nebo úzkostnými symptomy, přijme je za vlastní a nedělá nic proto, aby se to změnilo či jakkoliv zmírnilo. Ne vždy vám pomohou meditace, jóga a četba „chytrých“ knih. Někdy prostě potřebujete radu odborníka a terapii.

Neúspěchy v lásce

Stanou se každému člověku, bez toho to prostě nejde. Někdo má štěstí, najde svou polovičku poměrně brzo a užívá si celý život jen a pouze s ní. Jiný musí zjistit, jak je to u druhých, aby sám věděl, co je pro něj nejlepší a potkal toho pravého partnera. Když se objeví několik neúspěšných vztahů, musíte přijmout zodpovědnost. Ne vždycky je nutně vina jen a pouze na druhé straně. Přiznat si, že někdy ve vztazích děláte chybu i vy. Obviňovat druhé není dobrá cesta. A to právě psychoterapie odhalí a pomůže se soustředit na problémy, které lze odstranit.

Okolí o vás má strach

Lidé okolo vás vidí i to, co vy si třeba nechcete připustit. Že jste se změnili – k lepšímu nebo horšímu. Znají vás a vaše myšlení, proto umí často odhadnout, že pár měsíců nejste „ve své kůži“. A pokud to trvá dlouho nebo se to dokonce zhoršuje, pak se mohou začít bát. A někteří vás s tímto svým poznatkem konfrontují a řeknou vám, že je potřeba začít něco dělat. Ideální je právě psychoterapie, kde poznáte a proniknete do hloubi své duše a problémy pojmenujete a budete pracovat na jejich odstranění.

Myslíte na to špatné

V životě se stávají špatné věci, to bohužel neovlivníte. Někomu více, jinému zase méně. Musíte vědět, že věci, které děláte nebo o které se snažíte, se nemusí povést a mohou vést k neúspěchu. Objevují se vám stále v hlavě katastrofické myšlenky? Že by se mohlo cokoliv špatného stát, špatně to dopadne, bude to problém, vy budete muset řešit krizi, nový život a další problémy. Negativní myšlení vás může zasáhnout víc, než jste ochotni si připustit. Je dobré brát v potaz, že se něco nemusí úplně povést, ale nepodléhejte negaci víc, než je zdrávo.

Autorský text

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu