Psaní poznámek – pomůže vám zlepšit paměť a pozornost!

Psaní poznámek znáte jistě ze školy a nikdy to nebylo něco, co vás zrovna bavilo? Časem si můžete najít svůj vlastní systém na poznámky. Ostatně, když jdete na nákup, taky s sebou nosíte seznam potravin, které musíte nakoupit. Právě psaní poznámek vám pomůže rozvíjet myšlenky a nápady s čímž rostou také vaše cíle a vize. Přesně tak se spousta podnikatelů dostala na vyšší úroveň. Můžete si zapsat špatnou myšlenku, ale vyvine se z ní něco dobrého a pozitivního. Pokud si budete psát své nápady do poznámek, budete se lépe rozhodovat, budete kreativní, zlepší se vaše paměť, lépe se budou řešit problémy a budete produktivnější.

Propojení myšlenek a nápadů

Ostatně, když vidíte něco napsáno, často se vám promítnou v hlavě nové a nové nápady. Napadne vás inspirace ve chvíli, kdy jedete autem nebo jste na procházce? Zapište si to! Mít poznámkový blok, ať už v mobilu nebo klasicky papírový je nezbytnost. Spousta úspěšných lidí si takto vede už roky poznámky.

Jak začít?

Určitě to ze začátku bude chtít jistou disciplínu a trpělivost. Než si vše osvojíte a bude to pro vás zcela automatické, potrvá to. Mějte u sebe vždy malý blok, kde vše budete psát. Existují také aplikace ve formě poznámkového bloku, který jednoduše využijete. Můžete si psát hesla, dlouhé věty, odrážky, to je na vás. Nejpozději do dvou dní si své poznámky projděte a zjistěte, jak s nimi pracovat dál. Co vám přinese psaní poznámek?

Uvolníte místo pro nové informace

Myslíte na spoustu věcí najednou a často se stává, že něco zapomenete? Mysl můžete přemírou informací zahltit, což není nejlepší. Zapište si myšlenky, dělejte si seznamy úkolů. Můžete si vést blok úspěchů, nezdarů, obav. Zkrátka myšlenky si zapisovat a pak s nimi pracovat. Můžete je označovat od důležitých po ty méně důležité. Uděláte v mysli nové místo pro nové informace.

Lepší posluchači

Když budete mít v hlavě místo, myšlenky zapsány, budete se lépe soustředit na druhé. Když se vám bude v hlavě honit klubko myšlenek, pak asi nevyslechnete kamarádku, neodnesete si ze školení nebo semináře tolik, kolik si odnesou lidé, kteří mají myšlenky utříděné.

Přetavíte své nápady

Jedna věc je na něco myslet a druhá skutečně to udělat. Zapište si poznámky, protože když vidíte, že je něco napsáno, většinou vám to pomůže myslet jinak, napadají vás nové a nové věci. Zamyslete se nad svými poznámkami a nápady, rozvíjejte je dál.

Čtěte také: Plánujte si týden – jak zvládnout všechny povinnosti?

Zlepšení paměti

Přijde vám, že spoustu věcí a informací, které vám druzí říkají, zapomínáte? Není se čemu divit, až čtyřicet procent nových informací zapomenete během čtení nebo poslechu. Psaní poznámek vám může pomoci těchto čtyřicet procent kočírovat a zapamatovat si takřka všechny informace. Myšlenky pěkně napíšete, uděláte místo novým.

Zlepšení pozornosti

Když budete mít po ruce propisku a blok, stanete se aktivnější a budete se více zapojovat do dění. Dostanou se k vám lepší nabídky, nepřehlédnete důležitá sdělení nebo nabídky. Budete svou pozornost koncentrovat na jednu jedinou věc.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu