Psaní deníku je dobrá terapie. Jak začít a vydržet u toho?

Psaní deníku je podle vás spíše teenagerovskou či dívčí záležitostí? Také jste si psali v těchto dobách deníček, kterému jste se svěřovali se vším, co vás trápilo? S křivdami, kterých se na vás dopouštěli rodiče, s prvními láskami, školními úspěchy či neúspěchy, hádkami s kamarády a následným usmiřováním a podobně. Bylo potřeba ho pečlivě uschovat, protože mámy při úklidu se rády začetly. Období puberty už máte za sebou a deník tedy leží v krabici jako hezká a příjemná vzpomínka. Někdy se toho i v životě dospělých lidí děje mnoho, úplně nemusíte rozumět svým pocitům nebo si nevzpomínáte, co se dělo před týdnem. Kdyby tak existoval deník, kde by vše bylo.

Proč si psát deník?

Psát si deník není nic špatného, dokonce to může pomoci vám a vašemu psychickému rozpoložení. Může to být jedna z forem terapie, vypíšete se z něčeho, co vás trápí. Můžete si utřídit myšlenky, vyčistíte si hlavu, proberete celý den, co se stalo. Můžete také přijít k zajímavým věcem – když budete v psaní upřímní, můžete se o sobě hodně dozvědět. Poznáte sebe sami, pojmenujete věci pravými jmény a díky tomu se ponoříte do svého nitra a můžete si spoustu věcí uvědomit, snažit se o změnu a podobně. Začít psát deník je jednoduché – vezmete deník, pero a začnete. Jak u jeho psaní vydržet?

Pište denně

Psaní deníku by se mělo stát vaším každodenním návykem, jako snídaně, čištění zubů nebo ranní a večerní hygiena. Nemusí to být dlouho, stačí pět až deset minut, kdy si zapíšete to důležité z vašeho dne. Bude to pro vás jednodušší, než když budete psát dvakrát týdně. Proč? Budete si lépe pamatovat, co jste dělali daný den. Uděláte rekapitulaci celého dne a bude se vám lépe usínat.

Dohromady s diářem

Některým ženám vyhovuje deník kombinovaný s diářem. Rovnou si můžete připsat ke schůzce či něčemu důležitému, co se během dne stane vaše pocity a vnímání. Připište si, na čem jste se domluvily, jak dlouho vám jednotlivé úkoly zabraly času a podobně. Budou tak vznikat autentické zápisy, které vám dají komplexní pohled na váš život.

Retrospektivní pohled zpátky

Možná se vám jeden váš prožitý den zdá všední a bez zvláštností, časem se z toho mohou stát příjemné vzpomínky. Ony i drobnosti vám mohou působit radost. Zdá se vám návštěva kamarádky nebo jednání ve firmě, která je pro vás příjemná jako všední? Zažít západ nebo východ slunce, potkat se s rodinou, jít se projít do přírody. To jsou všechno věci, které později můžete vnímat jinak a mít z nich radost.

Žádná vysoká očekávání

Nemusíte psát několikastránkové elaboráty, ve kterých popisujete snad každou minutu vašeho dne. Nemusíte u psaní deníku strávit hodiny, stačí pár minut denně. Pokud se ve vašem dni nic nestane, pak stačí dvě tři věty, které shrnou pracovní den. Můžete být nemocní, unavení, v práci jsou to jen projekty a projekty, na kterých pracujete a doma si jen lehnete a relaxujete. Někomu nevyhovuje psaní vět, využijte proto třeba krátké body, které shrnou váš celý den.

Nepřehlédněte: Prokrastinace – jak se ji účinně zbavit?

Online i offline

Když se řekne deník, každý si představí nějaký hezký sešit, možná i tvrdé desky, které jsou zdobené, k tomu pero a ruční psaní. Není tohle váš styl? Jste spíše propojeni v online prostoru, který vám více vyhovuje? Můžete si psát deník i online formou. V chytrém telefonu, v aplikaci, která vám jednoduše dá najevo, že je čas si napsat pár vět do deníku.

Mějte jej u sebe

To znamená, že si během dne, když vás něco napadne, můžete rychle zapsat myšlenku nebo nápad, který poté doma, v klidu, můžete rozvést. Tím, že si něco zapíšete ihned, na spoustu věcí nezapomenete. Využijete tak čas třeba při čekání na klienta, u lékaře a podobně.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu