Proč se nám všichni ostatní zdají být lepší než my?

Kolikrát v životě se vám stalo, že jste se podívali na silné stránky druhých, porovnali je se svými slabinami a vyšli z toho jako poražení? Myslíte si, že je to spravedlivé srovnání? Samozřejmě není, ve skutečnosti je to první krok k pádu do propasti, která vede k tomu, že si stále méně věříte a nikdy se nepovažujete za dostatečně dobré.

Sousedova tráva je vždy zelenější

Tohle rčení jste určitě slyšeli už mnohokrát a nejspíš jste se mu i zasmáli. Když se nad tím ale zamyslíme, není tak legrační věřit, že ostatní jsou vždy lepší než my, že mají větší štěstí, vlastně více „všeho“. Vezměme si velmi jednoduchý příklad.

Vyjdete si se psem na obvyklou večerní procházku. Počasí je příjemné, vy jste si oblékli svůj oblíbený kabát a jste rádi, že jste konečně opustili kancelář a můžete strávit pár chvil se svým čtyřnohým přítelem. A pak se to stane, projdete okolo krásného rodinného domu. Je dokonalý a kdo ví, jak dokonalí jsou lidé, kteří v něm žijí. Zatraceně, proč ostatní musí mít vždycky tolik štěstí a vy místo toho žijete v malém obyčejném bytě?

Viděli jste, jak málo stačí k tomu, abyste se srovnávali s ostatními? Začínáte chápat, proč bychom s tím měli co nejdříve přestat?

Nesuďte neznámé

Přestat se srovnávat s ostatními je skvělý způsob, jak začít vidět věci takové, jaké skutečně jsou. To, co se nám zdá, totiž často neodpovídá skutečnosti. To však nemůžete vědět, dokud se alespoň na chvíli nesnažíte situaci, nebo dokonce člověka plně pochopit.

Vraťme se k „našemu domku“, abychom zůstali u stejného příkladu. Znáte lidi, kteří tam bydlí? Víte, kolik toho museli obětovat, aby si dům mohli pořídit? Jste si jistí, že jsou šťastní či zdraví? Samozřejmě nejste.

Srovnávání může být hluboce nespravedlivé

Neustálé srovnávání se s ostatními může mít velmi negativní dopad na váš život. Jako byste se odsoudili k existenci plné frustrace, nespokojenosti, neštěstí. A přiznejme si, že to nejsou hezká slova. V okamžiku, kdy se někým začnete konfrontovat, se ve vaší mysli spustí řada negativních emocí, které vám pokaždé přinesou jediný výsledek, vyjdete z toho jako poražení.

Neříkáme, že porovnávání s ostatními je vždy špatné, jen by ale mělo být vždy konstruktivní. Sledování někoho, kdo uspěl, ať už v osobním nebo pracovním životě, by pro nás mělo být pobídkou k tomu, abychom se více snažili dosáhnout svých cílů. Skutečnost, že někdo byl úspěšný nebo dosáhl svých cílů, ale neznamená, že jsme automaticky méněcenní.

Ryba bojovnice pestrá jako metafora srovnávání.
zdroj: pixabay.com

Úspěch není pro každého stejný

Kromě toho, že pojetí „úspěchů“ je vždy subjektivní, měli bychom také vzít v úvahu, že všichni nemáme stejné nástroje, nebo dokonce stejné cíle. Co to znamená? Především, že hodně záleží na výchozí pozici, někdo je privilegovanější, někdo objektivně znevýhodněný. Všichni se snažíme dělat to nejlepší s tím, co máme. Ale i to „nejlepší“ se může u různých lidí hodně lišit.

Proto je důležité ujasnit si, co nám dělá dobře, co od života skutečně chceme, ale také čeho můžeme reálně dosáhnout, a pak si stanovit dosažitelné cíle. Ke štěstí nepotřebujete nutně vilu se zahradou. Mnohem smysluplnější by bylo věnovat se péči o vlastní malý byt a vytvořit z něj útulné místo plné radosti.

Soustřeďte se na věci, které máte

Často srovnáváme, aniž bychom si to uvědomovali. Jako by to byl náš přirozený instinkt. Pokud chceme být opravdu upřímní, měli bychom si přiznat, že za to částečně může též výchova, které se nám v dětství dostalo. Je pravda, že existují lidé, kteří v některých oblastech vynikají více než my, ale stejně tak i my jistě máme určité vlastnosti či nadání, které jiným chybí. A to není ani chlouba, ani chyba. Každý z nás je prostě jiný, jedinečný.

Místo toho, abyste se ponižovali tím, že si myslíte, že se ostatním nevyrovnáte, zaměřte se na své silné stránky. Teprve pak se podívejte i na své slabiny a přijměte, že i ony jsou vaší součástí. Navíc se často mohou ukázat jako důležitější, než si myslíte.

Poznejte sami sebe, zajímejte se o sebe a začněte se mít trochu víc rádi. Jen tak si vypěstujete důvěru v sebe a své schopnosti. A vězte, že to je skutečné tajemství úspěchu.

Zdroj: positivepsychology.com, donnaweb.net

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu