Proč se mnoho lidí po rozchodu vrací ke svým bývalým partnerům?

Někdy se rozhodneme dát toxickému vztahu druhou šanci, doufáme, že tentokrát to vyjde. Ať už je to proto, že se cítíme osaměle, je to snadné, potlačujeme negativní vzpomínky, nebo jednoduše proto, že jsme zaslepeni láskou, ignorujeme svou ostražitost a rozhodneme se znovu dát dohromady, i když to logicky nedává smysl.

Je to tak snadné

Nejjednodušší věc, kterou můžete udělat, je vrátit se zpět k bývalému partnerovi. Vy a váš partner znáte navzájem své touhy, své oblíbené jídlo a pití, své zvyky a chyby – je jednoduché vrátit se k něčemu, co už znáte.

Zvykáme na bolest způsobenou naším partnerem, takže nás tam nečekají žádná neočekávaná překvapení. Vědomě jsme se vyrovnali s tím, že nás partner opět raní.

Neumíte se vyrovnat s osamělostí

Rozchody nejsou snadné. Z ničeho nic se ocitnete sami a člověk, kterého jste měli rádi, už není po vašem boku. Celou dobu budete pochybovat o svém rozhodnutí rozejít se s osobou, kterou milujete, přemýšlet o všech šťastných okamžicích a dobrých věcech, které pro vás váš partner udělal, zapomínat špatné věci a proč jste se vlastně rozešli s partnerem.

Lidé se bojí skončit sami a navázat nový vztah s někým jiným. A myslí si, že by jim bylo lépe s člověkem, který jim ublížil, než být úplně sami.

Emocionální náplast

Rozchody mají tendenci být dramatické a často nás nechávají uvnitř cítit zlomené. A co je horší, účinky rozchodu nás mohou odradit od dalších pokusů navázat jiný vztah.

Když jsme měli od partnera nějaký odstup a čas, je snadné idealizovat si dobré vzpomínky a zanedbávat ty špatné. Říká, že často nevědomky potlačujeme negativní vzpomínky, abychom se ochránili před opětovným prožíváním traumatu.

Doufáme, že se partner změní

Myšlenka „zaslepení láskou“ je často pravdivá. Někdy zapomeneme na naši hrdost a principy a vzdáme se jen té nerealistické naději, že se náš partner změní k lepšímu.

Můžeme dát našim ex další šanci a důvěřovat jim, když řeknou, že změní své chování, a přestože hluboko uvnitř víme, že je to velmi nepravděpodobné, myšlenka na to, že se to stane, je silnější než naše logické myšlení. Ve skutečnosti však lidé zřídka mění svou vrozenou povahu.

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu