Proč lidé zůstávají ve vztazích, které nefungují? Důvodů je mnoho

Nešťastný vztah je zdrojem velkého stresu a starostí. Může dokonce způsobit klinickou depresi. Pro některé páry je však velmi těžké se rozvést, proto se stále snaží svůj vztah zachránit, i když se oba jen trápí. Existuje spousta důvodů, proč lidé zůstávají v nešťastném manželství. Pocit selhání, výčitky rodiny, nedostatek financí jsou jen některými z nich.

Nízké sebevědomí

Nízká sebeúcta a nedostatek sebevědomí nutí lidi udržovat nezdravé vztahy. Psychologové tvrdí, že osoba, která si neváží sama sebe, je podvědomě připravena na špatné zacházení. Tito lidé skutečně věří, že si nezaslouží lásku.

Vyšší věk

Ve společnosti stále existují silné a rozšířené stereotypy, které říkají, že život končí po čtyřicítce a že je nemožné najít pravou lásku. Strach z osamělosti je důvodem, proč mnoho párů raději zůstane spolu. Téměř polovina žen ve věku nad 45 let, které prošly rozvodem tvrdí, že jsou nyní šťastnější než dříve.

Nedostatek financí

Někdy se z nešťastného manželství stane past a peníze jsou to, co udržuje manžele pohromadě. Až 20% párů se nechce rozvádět, dokud nejsou finančně nezávislí.

Aby se lidé dostali z finanční pasti, měli by přestat obětovat svůj profesionální a osobní rozvoj kvůli rodině. Pokud jste finančně nezávislí, vždy budete moci opustit osobu, kterou nemilujete, a nebudete muset čekat na „ten správný okamžik“.

Tlak okolí

Existují také vnější vlivy, které podporují nezdravé manželství, jako je sociální odmítnutí a tlak starších generací rodiny. Páry žijící v nezdravých vztazích mají tendenci si dělat starosti s tím, co řeknou jejich příbuzní, kamarádi a kolegové.

Lepší vrabec v hrsti…

„Alespoň nejsem sám/a“ je motto lidí, kteří se neodvažují ukončit neúspěšné vztahy. Vše proto, že nevidí jinou možnost a jsou si jisti, že „vrabec v hrsti má hodnotu“. Žena pravděpodobněji požádá o rozvod, pokud má širokou škálu potenciálních partnerů a finanční stabilitu.

Pocit beznaděje a jistota, že starý, ale špatný partner je lepší než potenciální okouzlující princ, vede k smutným následkům, protože takové páry žijí jako sousedé pod jednou střechou.

Řešením je pracovat na sobě a budovat si sebeúctu. Zaujměte aktivní životní pozici, abyste si mohli vybrat partnera, kterého si zasloužíte, a nesnášet toho, kterého již máte.

Děti

Děti jsou jedním z hlavních důvodů, proč se nerozvést. A to je vlastně docela pochopitelné – všichni jsme si vědomi negativních dopadů, které má rozvod na děti. Mohou pociťovat vinu, úzkost a nejistotu. Psychologové však navrhují dívat se na tento problém z jiného úhlu.

Děti žijící v nešťastném manželství musí každý den čelit psychickému tlaku a pociťovat závažnost nezdravých vztahů mezi rodiči. Děti se často začnou obviňovat ze všech problémů, které se v rodině odehrávají. Proto, pokud byla vaše láska nahrazena sníženými city k sobě navzájem nebo dokonce nenávistí, nejlepším východiskem bude rozvod. Před přijetím tak závažného rozhodnutí je však nutné navštívit rodinného psychoterapeuta, aby se snížil stres dítěte způsobený rozchodem rodičů.

Autorský text

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu