Proč je důležité mluvit spolu o sexu?

Každý ví, že kvalitní partnerský vztah se neobejde bez uspokojivého sexuálního života. Intimita představuje důležitou součást vztahu, i když potřeba sexu a jeho „divokost“ se mezi lidmi velmi liší. Což je jedno, hlavně aby se partneři shodli a byli tak spokojení.

K sexu zkrátka patří i komunikace, tak buďte ochotní vyměnit si kromě tělesných tekutin také pár slov.

Jaká témata by neměla zůstat opomenuta

Pro začátek…

Pro začátek jde o dvě věci, které rozhodně moc sexy nejsou. První ožehavé téma se týká testů na pohlavní choroby. Je jedno, zda váš vztah teprve začíná nebo spolu žijete již delší dobu, možná i u vás občas k nějakému „uklouznutí“ došlo, tak pozor na to, abyste nikdy partnera neohrozili.

Druhým tématem je antikoncepce. Čas od času by se tato otázka měla „provětrat“, třeba zjistíte, že partner už by se rád o zplození potomka pokusil, ale… Ostatně vaše tělo i vaše priority se v průběhu života mění, je dobré tomu přizpůsobit i tak závažnou věc, jakou je polykání hormonálních tabletek.

Bezpečí a jistota

V každé dvojici by měli partneři mít mezi sebou jasno, kde leží jejich sexuální hranice. Možná toužíte po BDSM, ale váš partner na takové hrátky není, přesto se může stát, že je ochoten kvůli vám zaexperimentovat. A kdo ví – třeba se mu to i zalíbí!

Když o věcech kolem sexu mluvíte, asi není vaším cílem partnera šokovat či znechutit. Rozhovor by měl být veden spíše v milém duchu – jaké máte fantazie, co se vám líbí… něco jen tak naznačit a nechat partnera, ať se zeptá. Rozhodně byste měli dospět ke zcela konkrétnímu zjištění, co je pro vás oba v posteli ještě přijatelné, a co už je za hranicí.

Odmítnutí, ale bez urážky

Ne všichni chceme mít sex každý den. Ale odmítnout ho, je velký oříšek i pro partnery, kteří spolu žijí už dlouho. Doporučuje se zachovat se k partnerovi velmi něžně, uvést důvody, proč na sex zrovna teď nemáte náladu a kdy to třeba bude vhodnější. Nejdůležitější je podat sdělení tak, aby bylo naprosto jasné, že v partnerovi žádná chyba není, že jde o váš problém.

Jste na to dva

To sice může situaci značně komplikovat a být zdrojem mnoha nedorozumění, na druhou stranu, pokud se podaří konstruktivní komunikace, jste dva na hledání řešení. Zejména v dlouhodobém partnerském soužití se nějakým potížím v oblasti sexu asi nevyhnete. Může jít o předčasnou ejakulaci, nedostatečné zvlhčení nebo „jen“ o stereotyp. Během konverzace na tato ožehavá témata musíte být oba opatrní, abyste se druhého nedotkli a nezačali se vzájemně srovnávat či dokonce obviňovat. Zkoušejte najít cesty k řešení, mohou být velmi snadné – delší předehra, užití lubrikantu a podobně – a kvalitní sex je zase zpět!

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu