Problémy ve vztazích se mění. Jaké jsou ty dnešní?

Najít dokonalého partnera nebyla nikdy snadná věc. Ale je to ještě více stresující pro dnešní milence, kteří kromě starých dobrých problémů čelí spoustě novým frustrujícím komplikacím. Život v éře internetu a sociálních médií není tak cool, jak si myslíme – randění, řada možností a přílišná sebereflexe věci komplikují.

Udělejte si čas sami pro sebe

Prostě trávit čas společně není to samé jako dát někoho do středu svého vesmíru a zapomenout na své vlastní potřeby. Ale neustálé zasílání zpráv a strach ze samoty usnadňují vytváření nadměrného napětí ve vztahu.

Obvykle je čas dát si navzájem více prostoru, když si s partnerem lezete na nervy nebo se začnete nudit.

Neřešte neshody prostřednictvím textových zpráv

Některé věci se nikdy nezmění: nejdůležitější informace získáváme prostřednictvím neverbální komunikace – tón a řeč těla. Díky smartphonům ale lidé tráví obrovské množství času pokusem o vzájemné interpretování záměrů pomocí jediného emodži nebo jednoslovné odpovědi.

Když je potřeba hovořit o těžkých problémech, textové zprávy často vyznějí jinak, než jak odesílatel zamýšlel – věci této povahy je třeba prodiskutovat telefonicky nebo tváří v tvář.

foto: pixabay

Pocit, že na vás někde čeká někdo lepší

Seznamovací platformy ztěžují nemyslet na stovky potenciálních vztahů, které na vás venku mohou čekat. To vytváří pochybnosti o současném (někdy dokonce dobrém) partnerovi a nutí nás se ptát sami sebe, zda jsme se rozhodli správně a nebylo by lepší pokračovat v hledání „toho pravého“. Psychologové navrhují přesměrování této energie: zkuste být partnerem, kterého byste chtěli mít.

Neodbytní příbuzní

Nerozhodnost je častým důvodem, proč lidé chtějí příliš často poradit od svých příbuzných, takže se snadno stanou velkou součástí života párů a získají ve vztahu příliš mnoho autority.

Je důležité si uvědomit, že rodiče a přátelé nikdy nebudou znát naše partnery lépe než my sami. Nejlepší je tedy odložit telefon a dělat vlastní rozhodnutí, i když nebude nejsprávnější.

Zveřejňování detailů na sociálních sítích

Uživatelé sociálních médií mají tendenci přikrášlovat své příspěvky a snaží se prezentovat své vztahy v co nejlepším světle. Ale to nás stále ovlivňuje – dostáváme nerealistická očekávání pro svůj vlastní život a pokračujeme v nahrávání fotografií nejdůležitějších okamžiků, které vidí stovky lidí, což intimitu zabíjí.

Každý vztah je svým způsobem jedinečný. A nikdy nevíme, co se skrývá v zákulisí jiných milostných příběhů.

Autorský text

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu