Prázdniny u babičky a u dědy aneb jak zabavit vnoučata

Čas letních prázdnin je pro prarodiče a jejich vnoučata výjimečným obdobím. Mohou, někdy dokonce i musí, spolu trávit mnohem více času než obvykle. Ať už máte jedno, dvě nebo pět vnoučat, pravděpodobně občas přemýšlíte nad aktivitami, jak je co nejlépe zabavit. Máme pro vás několik nápadů na zajímavé aktivity venku i uvnitř, které můžete vyzkoušet během odpolední návštěvy i víkendového přespání. Počítač, karty ani společenské hry potřebovat nebudete.

Vytvořte rodokmen

Členové rodiny všech věkových kategorií si většinou rádi povídají o svém rodokmenu. Zatímco děti kreslí jednotlivé větve a zkoušejí, jak daleko do minulosti svých předků proniknou, prarodiče jim mohou v mezidobě vyprávět příběhy o různých členech rodiny či ukazovat fotografie. Tyto příběhy pomáhají dětem cítit se spojeny s rodinou a minulostí.

Poznejte se ještě víc pomocí otázek

Kladení otázek je úžasný způsob, jak se děti a prarodiče mohou ještě lépe poznat. Nemusí se nutně ptát jen děti prarodičů a oni odpovídat či obráceně. Můžete vyzkoušet i verzi, že sami jako prarodiče položíte o vás otázku vašemu vnoučeti a podobně vnouče se vás zeptá na něco o sobě.

Společné čtení knih

Čtení je jednou z nejlepších věcí, které může každý dospělý s dítětem dělat. S babičkou nebo dědečkem je to ještě výjimečnější. V závislosti na věku dětí nemusí číst vždy jen prarodiče dětem, ale i děti prarodičům, zábavné rovněž je se při čtení střídat.

Nakreslete si navzájem portréty

Mnoho prarodičů si doma rádo vystavuje výtvarná díla svých vnoučat. Využijte toho a zkuste se navzájem nakreslit.

Společné pečení a vaření

Babiččiny moučníky každého okamžitě vrátí do dětství. Vyberte si snadné recepty, které mohou děti pomáhat připravovat, a pusťte se do práce. Nebo vnučce „odhalte“ tajný rodinný recept. Pokud prarodiče hlídají děti večer nebo přes noc, je společné vaření večeře skvělou aktivitou. Když se děti zapojí do vaření, je pravděpodobnější, že jim bude jídlo chutnat.

Uspořádejte taneční večírek

Na tanec není nikdo nikdy příliš starý nebo příliš mladý. Vnoučata i prarodiče si vyberou své oblíbené melodie a navzájem se mohou naučit několik tanečních kroků, děti například walzu nebo rock and rollu, prarodiče zase nejnovější taneční kreace, kterými žijí sociální média.

Vyrobte si trička

Pořiďte si obyčejná bílá trička, popusťte uzdu fantazii a nechte všechny, ať se vyřádí. Barevné výtvory potom můžete nosit nejen doma, ale i na společný výlet.

Loutkové představení

Loutkové divadlo je skvělý způsob, jak zůstat aktivní po celé odpoledne, například když prší. Musí se vytvořit loutky, kulisy i scénář představení. Použijte věci, které najdete doma, jako jsou staré ponožky nebo oblečení, řemeslnické potřeby a kartonové krabice.

Filmový večer

Vyberte zajímavý dětský film a připravte popcorn nebo další speciální filmové dobroty. Udělejte si všichni pohodlí a užijte si společně sledované filmu.

Vyrobte dárek pro rodiče

Prázdniny u babičky a u dědy jsou pro děti skvělou příležitostí vyrobit něco speciálního pro své rodiče, třeba dárek k narozeninám nebo k svátku.

Naučte se navzájem něco nového

Prarodiče mají pravděpodobně koníčky, o kterých jejich vnoučata nikdy ani neslyšela, a samozřejmě i děti mají koníčky, které jsou pro jejich prarodiče záhadou. Nechte děti vyzkoušet pletení a dědečka naučte několik kroků street dance.

Vnučka s babičkou zalévá květiny.
zdroj: freepik.com

Na závěr se podíváme na několik tipů na venkovní aktivity, klasické procházky, jízdu na kole ani výlety do zoo či na hrady a zámky uvádět nebudeme.

Sázejte květiny

Prarodiče často mívají zahrádku a zahradničení je jednou z činností, kterou mohou vnoučata a prarodiče snadno provozovat společně. Ať už sázíte květiny na zahradě nebo doma v květináčích, je to skvělá činnost, kterou si můžete společně užít.

Kreslete křídami na chodníku

Ještě před několika málo lety to byla běžná dětská aktivita, dnes ale mnoho dětí kreslení křídou na chodníku nezná. Vytvořte společně mistrovské dílo na příjezdové cestě nebo použijte křídy k vytvoření her, jako je skákání panáka či hraní piškvorek.

Zdroj: verywellfamily.com, leisurecare.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu