Přátelství: Proč je v dospělosti tak těžké najít si nové přátele?

Zkuste se na chvilku zamyslet. Kolik kolem sebe máte přátel? Přijde vám, že poměrně dost? A kolik z těchto přátelství vzniklo až v dospělém věku? Pravděpodobně menšina, možná dokonce žádné. Najít si nové přátele v dospělosti totiž není zdaleka tak snadné jako v době dětství nebo dospívání.

Obtíže při navazování nových přátelství

V dětství a dospívání máme mnohem více příležitostí k navazování nových známostí, od školy až po různé volnočasové kroužky a aktivity. V dospělosti je situace jiná. Větší nedůvěra k ostatním, introvertní osobnost, zdravotní překážky či osobní nejistoty různého druhu, jako je strach z odmítnutí, nám v socializaci příliš nepomáhají.

Nemluvě o faktoru času. V dospělosti má člověk bohužel méně času a také méně příležitostí věnovat se novým přátelstvím. Podle studie z roku 2018 je potřeba nejméně 50 hodin strávených společně v úzkém kontaktu, aby se z náhodné známosti stalo nevýrazné přátelství, a nejméně 200 hodin, aby se z lidí stali „dobří přátelé“.

Přátelství v práci

Napadá vás, že v takovém případě je vlastně nejjednodušším místem, kde v dospělosti najít nové přátele, vaše práce? Částečně máte pravdu, nicméně se ukazuje, že blízké vazby na pracovišti nemusí být nutně skutečným přátelstvím. Velmi často se omezují na profesní aspekt.

Základem je sdílení

Tajemstvím přátelství v dospělosti je mít společné zájmy a něco sdílet. Není náhodou, že nové přátelské vztahy se většinou rodí při sportu, na koupališti nebo při dalších zájmových aktivitách. Sdílení zájmu, který se ukáže jako společný, je výborným východiskem a základem pro dialog. Společné zážitky jsou základem každého přátelství.

Čtyři přátelé se společně radují.
zdroj: unsplash.com

Zlo jménem sociální sítě

Pozor si ale dejte na sociální média. Pokud se nám totiž zdá složité najít ideální místa k navazování nových známostí či správná slova k oslovení, může se poměrně snadno stát, že se začneme spoléhat na sociální sítě.

Je sice pravda, že na jedné straně mohou být užitečným kanálem pro udržování kontaktů se starými známými a představují též příležitost k navázání nových kontaktů, častěji se však stávají dalším důvodem, proč se ve skutečnosti vídáme stále méně a jsme si citově vzdáleni.

Jak si najít nové přátele

K navázání skutečných a trvalých přátelství v dospělosti je zapotřebí uvědomit si, že přátelské vztahy potřebují čas, péči a pozornost. Sdílení je základním výchozím bodem pro zahájení „kultivace“ nového vztahu. Pak je třeba dopřát si čas na poznání druhého člověka. Svá tajemství nebo nejniternější myšlenky sdělujte, až když jste připraveni.

V přátelství je též zásadní vzájemnost a rovnost. Člověk musí být ochoten nabídnout něco ze sebe, aby mohl vstoupit do skutečného přátelského vztahu.

Zdroj: journals.sagepub.com, self.com, mindbodygreen.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu