Získání práce snů je pro mnoho jedinců vysoká meta, v pracovní sféře dokonce ta nejvyšší z nejvyšších pro mnoho jedinců. Ať už půjde o pozici vedoucího, manažera, generálního ředitele nebo jen pracovní pozice ve firmě, kterou uctíváte, kterou máte rádi, kde by vás bavilo pracovat. Pečlivě sledujete stránky firmy, kdy se objeví pracovní pozice, která by alespoň trošku byla ve vaší kompetenci. Když se taková práce objeví, rozbuší se vám srdce nadšením a ihned chcete posílat životopis, motivační dopis a doufáte, že vše v pořádku dorazilo a dostanete pozvánku na pohovor. Začnete se extrémně těšit, přemýšlet nad vším, představujete si už, jak ve firmě pracujete, procházíte si v hlavě pohovor. Někdy zbytečná nemotivovanost škodí a vaše práce snů vám může utéct kvůli vaší horlivosti.
Jak uspět?
Otázka, kterou si asi pokládá mnoho lidí, zejména tehdy, kdy nastupují do nové práce nebo jdou jen a pouze na pohovor. Když je to navíc vysněná pozice nebo vysněná pracovní nabídka, ve snaze být co nejlepší uděláte spoustu chyb, kterým se jindy vyhnete. Nebuďte zbytečně horliví a přemotivovaní. Možná máte pocit, že zdůraznit stokrát, že tohle je vaše místo snů, že pro práci uděláte cokoliv, že celý život firmu zbožňujete, je to, co chtějí personalisté slyšet, ale není tomu tak. Jak se na pohovor snů připravit?
Informace předem
Pokud je to vaše milovaná firma, asi o ní víte hodně věcí. Popřípadě si zjistit základ, prohlédnout si strategii firmy. Zjistíte, jak firma funguje a pracuje, takže tomu můžete uzpůsobit také to, jak se budete chovat. Firmy, které jsou velmi elegantní a potrpí si na dress code oslníte vybraným způsobem chování i mluvou. Firmy, kde vládne přátelskost a všichni všem tykají, zase ocení nepříliš velkou upjatost, běžnou mluvu a nebude na škodu, když pronesete vtip. Všeho však s mírou, vždy můžete na místě vyhodnotit situaci.
Co vlastně chcete?
Zamyslete se, co vlastně chcete a formulujte to do vět. Dvě až tři věty vám postačí pro formulaci svého cíle v kariéře a toho, co chcete v životě dosáhnout. Na tohle se obvykle na pohovorech ptají, je dobré mít připravenou odpověď.
Pozor na oděv
Někdy je těžké uchopit dress code na pracovní pohovor. Obléct se formálně? Elegantně? Business oděv? Nebo si zvolíte spíše ležérnost. Oblečení zvolte podle toho, jaká je situace v podniku, na co si potrpí a na co ne. K tomu je však důležité mít oblečení čisté a vyžehlené. Pozor také na vulgární a příliš vyzývavé kousky, ty nechtějí ani v té nejvíc přátelské firmě, alespoň ne na pohovoru.
Nebojte se říct svůj názor
Ten se na pohovoru cení. Přiznejte zkušenosti z více firem, že chcete postupovat výš v kariérním žebříčku, chcete být třeba časem na volné noze, líbí se vám možnost home office a podobně. Dnes už to není o tom odkývat slepě všechno, co na pohovoru chtějí a neříct si to, co sami chcete.
Čtěte také: Změna zaměstnání – položte si tyto otázky, než práci změníte!
Přiznejte své silné stránky
Víte, že v určité věci jste velmi dobří, máte zkušenosti? Nebojte se ocenit. Když vám řeknou, proč takový a takový plat, neklepejte se, zdůvodněte to. Umím plynule anglicky, což často využiji zejména v té a té oblasti, mám zkušenosti a kontakty v dané sféře, které mohou být prospěšné. Prodejte se.
Bývalý šéf?
Pozor na pomlouvání Negativita je obecně špatná vlastnost, když ji budete spojovat s bývalým šéfem, rozhodně to nebude plusem pro vás. Proč jste odešli? I když váš šéf byl despota, nevážil si vás nebo nechtěl přidat peníze, řekněte, že každý z vás měl o práci jinou představu, nesešli jste se v nárocích, proto hledáte uplatnění jinde.
Autorský text | foto: freepik