Změna zaměstnání – položte si tyto otázky, než práci změníte!

Generace našich prarodičů nebo rodičů je v mnoha ohledech jiná. Není nutno jim to zazlívat nebo to zesměšňovat, vyrůstali v jiné době. V jejich době bylo zvykem, že se lidé jen tak nerozvádějí, že problémy se řeší v rodině, nebyl bulvár v takové míře, jako je dnes a hlavně, byla práce. Snad každý měl práci, a kdo ji neměl, ten byl minimálně podezřelý. Nebylo nic neobvyklého, že jste nastoupili po škole do práce a zůstali v ní až do důchodu. Jeden člověk tak prožil kariéru v jednom podniku, často na jedné pozici. Tyhle doby jsou však dávno pryč, dnes se situace mění a tím pádem se mění také pracovní trh. Lidé v práci migrují na různé pozice, mění firmy, někdy také obory. Máte pocit, že nastal váš čas?

Když změnit práci?

Někdy toužíte jen po změně, jindy toho všeho máte plné zuby a už se nemůžete dočkat, až z práce „vypadnete“. Někdo se do toho pustí bezmyšlenkovitě a podá výpověď, aniž by si dopředu promyslel, co dělat dál. Jiný zase až moc a často přemýšlí, co dělat, jak to vyřešit, zda skutečně odejít nebo ne. Než se rozhodnete předstoupit před svého šéfa a jdete mu oznámit, že chcete skončit, zamyslete se a to pořádně. Možná si položte tyto otázky, než se rozhodnete dát firmě vale.

Můžete si změnu dovolit?

Změna není nikdy zrovna nejjednodušší a ve chvíli, kdy jste k ní nuceni přistoupit, pak vám nezbývá nic jiného. Mnohdy vezmete „zavděk“ jakoukoliv prací, aby bylo na složenky. Při výpovědi, kterou jste se rozhodli podat si položte otázku. Jste v situaci, kdy si to můžete dovolit? Máte zázemí v partnerovi, který pokryje všechny potřebné náklady ze svého platu? Případně máte našetřeno na deštivé dny, které nastanou? Můžete se realizovat v nové práci za týden, měsíc, ale třeba i za delší dobu, proto je nutno počítat i s těmito věcmi.

Jaký vliv bude mít změna na rodinu?

Jste-li bez závazků, máte napůl vyhráno, tato otázka zasáhne jen a pouze vás. Pokud máte rodinu, dlouhodobý vztah nebo děti, pak změna práce nebo rovnou kariéry nebude mít vliv jen na vás, ale třeba také na tyto jedince. Bude partner schopný pokračovat ve své práci? Budete se s ním dělit o povinnosti v domácnosti? Budete mít čas na děti nebo i společný čas jen ve dvou?

Musíte začít znovu?

Když měníte obor nebo minimálně pracovní pozici, pak je důležité si uvědomit, že budete, alespoň někde, začínat od začátku. Na juniorech pozicích, budete dělat často věci navíc, abyste se vypracovali, budete mít také menší plat. Potřebujete možná nějaký kurz pro rekvalifikaci, což jsou peníze navíc a doba, kdy musíte sbírat zkušenosti.

Nepřehlédněte: Přestávka v práci – proč je tolik důležitá a v čem pomůže?

Opravdu změnu chcete?

Na to si musíte také odpovědět. Chcete změnu vždy pod tíhou nějakých okolností? Šéf vás na poradě nepochválil, naopak vám něco vyčetl, kolegové si přisvojili vaše zásluhy, chcete jinou pracovní dobu nebo vás to chvílemi nebaví. Ruku na srdce, nikde to nebude stoprocentní a v každém zaměstnání se může objevit něco, co vás nebude bavit, nepůjde vám. Můžete mít kolegy, se kterými nevyjdete, váš šéf není zrovna ten, co by chválil dnes a denně. V každé práci je „něco“ a pokud jdete za vidinou změny, kde nebude šéf křičet nebo kolegyně pomlouvat, raději si změnu dvakrát rozmyslete.

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu