Práce nad hlavu – jak se v ní neudřít?

Už teď víte, že další pracovní den pro vás bude opravdu šílený a nabitý prací? Seznam popsán od prvního řádku po poslední, úkolů je opravdu mnoho a vy víte, že to stihnete s odřenýma ušima, nebo dokonce budete muset pracovat přesčas nebo si říci, že pauza na oběd nebo na uvaření kávy musí hold stranou. Takové pracovní tempo dlouho nevydržíte, a pokud ano, nepříjemně se to na vás a vašem zdraví může podepsat. Takže se to až tolik nevyplatí. Den volna je totiž na to, abyste odpočívali, nemysleli na práci nebo v práci netrčeli den předtím dlouhé hodiny navíc, aby bylo vše hotovo!

Jak si práci zorganizovat?

Svou práci si zorganizovat, to je důležité. Potřebujete mít dobrý time management, pokud máte hodně práce a váš pracovní čas dělíte mezi dvě práce nebo dvě profese. I když si vše zorganizujete a efektivně využíváte svůj čas, pořád se na vás valí spousta práce, kterou jen tak nevyřešíte a musíte proto zůstávat po pracovní době? Udělejte s tím něco! Naskládali jste na sebe velké množství práce a není ve vašich silách vše zvládnout, pokud chcete spát, žít a také se trochu pobavit. Je dobré si uvědomit pár tipů, které by se vám mohli hodit a které vás mohou posunout na další kolej.

Neřešte to, co není vaše práce

Častá věc, na které se zaseknete několik minut a jsou-li to dvě i tři věci za den, pak je to třeba i hodina vašeho pracovního času. A během té doby můžete udělat opravdu mnoho. Ve firmách jsou za technické věci zodpovědní technici, takže nefunguje kopírka, počítač nebo třeba cokoliv, co potřebujete ke své práci, nestůjte u toho hodinu a nesnažte se to opravit, někoho zavolejte. Podobně jako na nepořádek v kuchyňce, ledničce nebo třeba na nepořádek ve společných prostorách zavolejte úklidovou službu či toho, kdo se stará o správu budov. Uvidíte, kolik času tak ušetříte.

Ptát se je povoleno

Možná chcete být až moc samostatní a nechcete se ptát na věci, které by vám měli být známé nebo raději na to chcete přijít sami, nějak to najít a zjistit. To je samozřejmě chvályhodné, ale zamyslete se, nejsou úkoly někdy zbytečně složité a vy strávíte jejich pochopením moc času? Než se do nich pustíte, může uběhnout i hodina a více. Nebude lepší narovinu přiznat, že pořádně nerozumíte úkolu, nebo si potřebujete něco ujasnit? Raději se zeptejte, než něco uděláte špatně nebo dokonce než zbytečně budete přesluhovat v práci, nad rámec svých časových možností.

Řekněte, že už je to moc

Šéfové si často neuvědomují, kolik toho jejich zaměstnanci musí zvládat, nakládají další a další úkoly, projekty, práci a vy se bojíte něco říct. Tak mlčky trpíte, děláte práci navíc, neberete si pauzy. Řekněte, co už je moc! Samozřejmě si vyberte správnou formu, ale sdělit svému nadřízenému, že máte práce až moc, že už nezvládáte nic navíc, že je potřeba pomocníka nebo dát úkol jinému kolegovi. Nikdo není dokonalý a nemá superschopnosti, které by mu pomáhali vše zvládat.

Pracovní doba jako priorita

Nějaký ten přesčas? Občas víte, že to bez něj nejde, pokud to víte dopředu nebo daný den nemáte nic moc v plánu, proč ne. Ukážete tak, že vám záleží na tom, aby byl dokončen daný projekt či úkol včas dokončen. Nemělo by to však být pravidlem! Sem tam se nějaký ten přesčas dá snést, ale aby se to opakovalo pravidelně a třeba dvakrát týdně, to rozhodně ne! Striktní dodržování pracovní doby má něco do sebe. Budete si od toho moci řídit soukromý život a kromě toho budete mít svá volná odpoledne, která můžete využít podle sebe!

Autorský text

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu