Poznejte sami sebe a ujasněte si své životní hodnoty

Když přemýšlíme o tom, kdo jsme a čeho chceme v životě dosáhnout, často přemýšlíme o věcech, jako jsou naše osobnostní rysy a cíle. Snažíme se přijít na to, zda jsme introverti, nebo extroverti, jestli jsme příjemní, či nepříjemní apod. Kdo ve skutečnosti ale jsme a jak to zjistíme?

Poznejte svou vlastní osobnost

Dobrým výchozím bodem je vytvořit si seznam 10-15 hodnot, podle kterých žijeme. Vyberte si ty, které vás nejlépe definují. Při tvorbě tohoto seznamu buďte skutečně upřímní. O pomoc můžete požádat i svou rodinu a přátele, aby vybrali hodnoty, o kterých si myslí, že jsou synonymem vaší osobnosti. Shodují se oba seznamy? Cílem této aktivity je vykreslit realistický portrét toho, kdo jste.

Uspořádejte si hodnoty podle důležitosti

Některé hodnoty jsou pro nás důležitější než jiné. To je to, co určuje vaše primární a sekundární chování. Můžete mít rodinu a kariéru na prvním místě, ale všichni víme, že vzájemné rovnováhy je těžké dosáhnout. Naše současné životy a chování, které je vede, jsou strukturovány podle našich hodnot a jejich pořadí ve vlastním seznamu pravidel chování.

Jedním ze způsobů, jak změnit naše výsledky a navrhnout jinou verzi sebe samé, je tedy opětovné zamíchání seznamu. Pokud chcete strávit více času s rodinou, položte ji na horní hranici, nad cokoliv jiného. Způsob, jak svou identitu posílíte je, že si svůj seznam budete číst každý den.

Zvolte si, jakým člověkem chcete být

Pokud se vám nelíbí váš život, změňte jej. Vlivem našich životních podmínek se mohou věci, které jsou pro nás důležité, změnit. Vaše primární chování bude následovat to, co považujete za významné.  Jedním ze způsobů, jak najít takové nové hodnoty je, že se začneme obklopovat lidmi, které respektujeme a chtěli bychom být jako oni. Poslouchejte a pozorně je sledujte – na jakých principech žijí? Můžete je napodobit?

Otevřete se změnám, ale neztrácejte své vlastní hodnoty.

Dalajláma

Poznejte sami sebe a ujasněte si své životní hodnotyOsobní hodnoty odrážejí to, co si lidé myslí a o sobě tvrdí. Pochopení osobních hodnot znamená porozumět lidskému chování.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu