Poznejte 8 znamení, že trpíte depresí, aniž byste o ní věděli

Deprese se někdy nazývá „mor 21. století“. Není tajemstvím, že ve skutečnosti jde o zdravotní stav, který lze léčit jako každou jinou nemoc. Prvním krokem, jak se problému zbavit, je pochopit, že váš stav je ve skutečnosti deprese a ne něco jiného. Existují typické příznaky, které prozradí, že se o vás deprese pokouší. Jak rozpoznat, že trpíte depresemi?

Cítíte se neustále unavení

I když jsou vaše dny stále stejné, chybí vám energie. Jakmile se probudíte, jste unavení.

Cítíte se bezcenní a nezasloužíte si žít

Možná začnete věřit, že jste k ničemu. Mohou se také objevit sebevražedné myšlenky a nemusíte mít strach ze smrti, protože nevidíte smysl žít.

Máte potíže se soustředěním nebo pamětí

Začnete zapomínat na důležité věci a nedokážete si snadno vybavit jméno nebo telefonní číslo. Vyslechnout někoho nebo čtení knihy se stává výzvou nebo utrpením, protože se nemůžete soustředit na to, co se děje.

Objevují se u vás problémy se spánkem

Může to být buď nespavost, nebo se ráno nemůžete vykopat z postele. I po dlouhé noci v posteli stále toužíte po spánku. Nemáte energii a máte pocit, že byste mohli strávit celý den v posteli.

Objevují se velké výkyvy váhy

Najednou přiberete pár kilogramů nebo naopak zhubnete. Můžete také získat enormní chuť k jídlu a cítit se neustále hladoví bez ohledu na to, kolik toho sníte. Nebo přestanete pociťovat hlad.

Nemáte z ničeho radost

Ani věci, činnosti a lidé, které jste dříve milovali, nedávají vašemu životu radost a potěšení. Jste neustále znudění, unavení a nemáte touhu věnovat se svému celoživotnímu koníčku nebo se sejít s oblíbenými přáteli.

Máte stále špatnou náladu

Cítíte se neustále smutní, úzkostní nebo podráždění a nedokážete určit jasný důvod.

Váš zdravotní stav se začne zhoršovat

Najednou začnete pociťovat bolesti, nejčastěji v kloubech nebo zádech, a můžete mít zažívací potíže. Ani jedna z nich nemá snadno vysvětlitelný původ (například stres nebo těžký oběd).

Pamatujte, že jako symptom deprese by všechny tyto stavy měly být nepřetržité. Pokud vy nebo vaše rodina nebo přátelé vykazujete známky deprese, měli byste si promluvit s lékařem, který může zkontrolovat váš nebo jejich stav mysli a stanovit správnou léčbu.

Autorský článek

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu