Stává se vám občas, že nekontrolovatelně upadáte do depresí, nedaří se a nerýsují se lepší zítřky? Všechny tyto náznaky napovídají, že začínáte propadat negativitě. Nenechte se sebou lomcovat a raději vyzkoušejte pozitivní myšlení. Proč? Zkrátka neexistuje lepší cesta pryč ze začarovaného kruhu.
Pozitivní myšlení je termín, který zneužívá každý druhý motivátor. Pokaždé, když se nám nedaří, hned z první dostaneme radu „Mysli pozitivně.” Z tohohle si člověk moc nevezme, co myslíte? Pokud ale celou filozofii poněkud rozvedeme a zaměříme se na akční kroky, pak už je to jiná káva. Připraveni změnit styl života, připraveni myslet pozitivně?
Pozitivní myšlení funguje! Jen musí být správně uchopeno…
Optimismus se skládá z mnoha dílků, které je třeba si uvědomit. Rozhodně proto nejde jen čistě o vizi dobra všude okolo. Zároveň, na to bych chtěl zvlášť upozornit, nejde ani o vědomé vyhýbání se problémům a negativům. Někdy totiž bývá pozitivní myšlení chápáno jako zapomenutí na nepříjemnosti a zveličování příjemností. Proč o tomto pozitivní myšlení není?
Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nevnímání problémů rozhodně není cesta k jejich vyřešení. Jistě, možná se vám uleví, když zapomenete, že se něco pokazilo. Časem se ale tato nepříjemnost může vrátit. Dokonce ještě větší než byla předtím. Jak tedy něčemu podobnému zabránit a z teorie o pozitivním myšlení vytěžit maximum?
Problémy byly, jsou a budou
Jedním ze základních pilířů pozitivního myšlení je vnímání problémů a chyb, které jistě na cestě k úspěchu potkáte. Chci, abyste si, stejně jako já, uvědomili, že nikdo není perfektní. Opravdu si myslíte, že úspěšný podnikatel na instagramu měl štěstí, které vy nikdy mít nebudete? Třeba ani štěstí neměl, třeba díky jen díky dlouhé sérii neúspěchů nabral dost zkušeností na jeden velký úspěch, třeba…
Mnohdy hodnotíme věci až příliš rychle. Vyhodnocujeme a srovnáváme sebe sama s ostatními, byť k tomu nemáme vůbec žádný důvod. Místo toho abychom hledali cesty k osobnímu úspěchu, hledáme výmluvy, proč ho nemůžeme dosáhnout. Že to tak nemáte? Já to tedy takto měl. Bál jsem se problémů, protože jsem si myslel, že úspěch je o tom žádný nemít. Snažil jsem se vyhnout zklamání, vyhnout chybám, snažil jsem se být perfektní. Jenomže víte co? Nikdo takový neexistuje.
Už tím, že si uvědomíte, jak moc vlastně chyby, přešlapy i pády na cestě za snem potřebujete, začínáte automaticky přemýšlet více v pozitivech. Najednou se vize budoucnosti zdá být blíž a vy jste schopni najít v každém pádu několik důvodů, proč jste se s ním museli potýkat. Mám k tomu i skvělý citát:
„Před východem je vždy největší tma”
Neignorovat, ale bojovat s úsměvem
Pozitivní myšlení není o zarytém nevnímání bolesti. Rozhodně nejde o to, hledět mimo problém, vyhýbat se mu a snažit se za každou cenu dokázat bezchybnost. Optimismus funguje jen ve chvíli, kdy jej aplikujeme na celý život. Respektive tedy na každou jednu situaci ať už je pozitivní či negativní. Stojí na zodpovědnosti, pomáhá růst díky pokročilé analýze problému a hlavně poučení. Tady bych se na chvíli zastavil.
Právě umění poučit se z předchozích nezdarů dělá z optimismu nejsilnější filozofii vůbec. Znáte to, udělat chybu je lidské, zopakovat ji může ale jenom hlupák. I díky této frázi jsem se naučil s úsměvem přijmou každý svůj nezdar, a že jich od té doby bylo spousta…
“Lidské chyby jsou prakticky portály k novým objevům”
– James Joyce –
S úsměvem jde všechno líp
Mračil jsem se na svět a vše viděl černě. Pak se ve mě zrodil jakýsi blok, který mi jednou pro vždy rozčeřil filtr před očima. Směji se svým neúspěchům, umím se z nich poučit. S úsměvem vstávám každý den, byť rozespalý a bez nálady. S radostí rozdávám optimismus, kdekoliv se pohnu, čistě jen proto, že vím, jak moc mi pomohl. Není to o úspěchu. Optimismus je čistě o nastavení mysli jednotlivce a nezáleží na tom, odkud pochází nebo kolik peněz má na účtu. Věřte si, buďte sví a berte svět jako místo plné šílených příležitostí. Jednou o tomhle všem budete vyprávět. Připoutat, bude to jízda!
Co Vám pomáhá ráno vstávat s optimistickou tváří? Vidíte také sklenici z půlky plnou?