Potřebujete ke svým rozhodnutím souhlas svého okolí? Naučte se rozhodovat sami za sebe

Potřebu schválení svého chování mají lidé už od starověku. Naši předkové žili v komunitách a když někdo byl vyloučen, bylo by neuvěřitelně obtížné přežít sám, protože podmínky byly drsné. Tehdy jsme si vytvořili zvyk hledat souhlas. Ačkoli je toto chování pro nás přirozené, stále komplikuje náš život.

Odpočiňte si od sociálních médií

Zveřejňování příspěvků na sociálních médiích je způsob vlastní validace. Každý příspěvek je zaměřen na upoutání pozornosti a nemá žádnou praktickou hodnotu. Nalezení dokonalého úhlu, pózy a světla zabere tolik času. Sociální média vás každopádně promění v někoho, kdo touží po souhlasu cizích lidí.
Osoba s nízkou sebeúctou, která usiluje o schválení, často zveřejňuje pouze fotografie pořízené profesionálním fotografem. Použijí tisíce filtrů a důkladně si vyberou svůj outfit, jen aby zveřejnili fotku s titulkem: „Jsem doma a moc se nudím.“
Kromě toho nás sociální média také nutí ukazovat své soukromí kvůli lajkům. Odřízněte se alespoň na chvíli od sociálních médií. Tímto způsobem budete schopni pochopit, co opravdu potřebujete a jak chcete žít svůj život. Užijte si chvíle, které strávíte se svými nejbližšími, aniž byste museli něco dokazovat.

Neporovnávejte se s ostatními

Toto je největší past, do které jsme všichni alespoň jednou spadli. Podle teorie sociálního srovnání jsou lidé náchylní k porovnávání, vždy hledají lepší variantu. Je zdravé, když se srovnáváme s ostatními jen občas, ale pokud je to jediná věc, která zaměstnává mysl, je to už problém.
Začneme ztrácet sami sebe, když začneme porovnávat naše úspěchy s ostatními. Jakmile jste chyceni v začarovaném kruhu, cítíte se v depresi a bezcenní. Všechny vaše šťastné chvíle už nejsou tak skvělé a vše, čeho jste dosáhli, je minimalizováno. Nejlepší způsob, jak se přestat porovnávat s ostatními, je najít věc, ve které jste hodně nejistí.
Jakmile to bude identifikováno, jste připraveni na tom pracovat.

Zaměstnávejte svou mysl

Je čas tvrdě pracovat, abyste se cítili co nejlépe. Čím více nečinnosti máte, tím více otravných myšlenek a nedůležitých věcí vstoupí do vašeho života. Je tak snadné začít se starat o to, co si o vás myslí ostatní, když nemáte nic lepšího na práci.
Zaměřte se na věci, které zbožňujete, ať už jde o vaření nebo hraní na kytaru. Tvrdá a plodná práce zvyšuje vaši sebeúctu a eliminuje potřebu žádat o souhlas. Práce vám dává ten význam, který byste mohli hledat na sociálních médiích.

Rozhodujte se sami

Pokud jste ten, kdo vždy hledá souhlas, pravděpodobně vás láká dát na první místo názory ostatních. Měli byste však pochopit, že většina lidí si není jistá ani vlastním životem, natož tím vaším.
Mohlo by se také zdát, že špatné rozhodnutí zničí vaše vztahy, takže dáváte ostatním pravomoc rozhodovat za vás. Toto chování je obzvláště běžné u teenagerů.
Vaši přátelé nebo rodina mohou být skvělí lidé, ale přesto neznají váš život tak dobře jako vy. Až se příště budete chtít někoho zeptat na jeho názor, zkuste nejprve naslouchat svému srdci a mysli. Jinak bude ve vašem životě vždy pachuť zklamání.

Přijměte odmítnutí

Jedním z důvodů, proč hledáme souhlas, je obava z odmítnutí. Proto se vždy omlouváte za nepřijatelné chování ostatních lidí. Víte, že abyste byli milováni a přijati, musíte vždy dodržovat určitá očekávání. Jakmile to přestanete dělat, jste připraveni o tuto lásku a nakonec se budete cítit nešťastně.
Nejlepší věc, kterou zde můžete udělat, je uvědomit si, že je nemožné potěšit každého. Zní to jednoduše, ale tolik lidí to nedokáže nedělat. Nejprve začněte několika drobnostmi. Například odmítněte někam jít, pokud nechcete, a navrhněte jiné místo.
Zpočátku to bude těžké, ale praxí se budete zdokonalovat.

Hrajte hru „co kdyby“

Věci jsou v našich myslích často mnohem děsivější než ve skutečnosti. To znamená, že využijte veškerou svou představivost a myslete na nejhorší možný scénář.
„Co když mě vyhodí?“ – „Budu sám“ – „Co když budu úplně sám?“ – „Co když mi zlomí srdce?“ – „No, budu dál žít, ale bez ní.“
To nejhorší, co si představujeme, se obvykle nikdy nestane. Je to takzvaný ochranný mechanismus, který všichni máme. Vyzkoušejte tuto hru, když si nejste jisti a uvidíte, co se stane.

Autorský text

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu