Ponořme se do hlubin duše uchazeče o práci – aneb na jaké personalisty se připravit?

Pokud jste někdy sháněli práci delší dobu a absolvovali přitom kdejaký osobní pohovor, asi znáte „evergreenové dotazy“ typu: „Kde se vidíte za pět let?“ Nebo dotaz na silné a slabé stránky. Občas ale začnou padat i dotazy vyloženě nezvyklé, které nemají žádnou správnou a špatnou odpověď.

Cílem náboráře je zjistit o kandidátovi víc – jak na takovou otázku zareaguje? A jak rychle? Bude mluvit hodně nebo málo? Umí formulovat své myšlenky? Někdy ani ostřílený účastník výběrových řízení přesně nepozná, kam daná otázka míří.

Ale na straně personalistů jsou též pouze lidé s vlastními preferencemi. Pojďme se podívat na jednotlivé typy personalistů.


Matematici

S početními úlohami se v rámci pohovoru můžete poměrně snadno setkat. Ovšem i při obsazování pozice, kde je vyšší matematika podmínkou, by měly dotazy vypadat trochu jinak než: „Jak rozdělíte tři kremrole mezi osm kolegů?“ nebo „Kolik pizzy se sní v Praze během letních prázdnin?“

Vědomostní soutěže

Ještě rafinovanější jsou personalisté, kteří kladou dotazy coby moderátoři vědomostní soutěže. Ano, nějaké věci z takzvané „obecné informovanosti“ by měl každý kandidát se středoškolským vzděláním zvládnout, ale „Kolik měla Božena Němcová milenců?“ či „Která bitva v rámci napoleonských válek byla nejdelší?“ takové dotazy už jsou trochu přes, zvlášť hledáte-li asistentku či dispečera.

Psychoanalytici

Nikdo samozřejmě, nechce do firmy kolegu, se kterým si ostatní „nesednou“. Proto se u pohovoru zjišťují osobnostní charakteristiky, komunikační dovednosti, ale také způsob vyrovnávání se se stresem. Psychoanalytik – náborář klade dotazy typu: „Věříte na ufo?“ „Co byste udělal/řekl, kdyby teď do místnosti vstoupila vaše babička?“ Těžko říct, jaké vyhodnocení z podobného pohovoru vyplyne, jisté je, že použít výklad karet by možná přineslo přesnější výsledky.

Mudrlanti

Svou vlastní kategorií jsou dotazy, které mají pravděpodobně za cíl uchazeče rozhovořit. Nápad je to dobrý, ale nesmí se zvrhnout v plané filozofování a mudrlantství. Otázky jako „Pokud by vám bylo 90 let, co byste řekl svým pravnukům?“ a „Můžete mi vysvětlit, co se to stalo se světem za posledních 20 let?“ vedou k tomu, že si společně s náborářem vzájemně popovídáte rádoby moudře, leč zcela vágně a s nulovou výpovědní hodnotou.

Zcela nesmyslní

Jak už jsme zmínili, záludné otázky a rádoby záludné otázky se nesmějí zaměňovat, rozdíl je, jestli z odpovědí můžeme získat nějaký konkrétní výstup, který o uchazeči něco vypovídá. Takže zcela nesmyslně se ptát, je elementárním nedostatkem v profesionalitě personalisty.

Takže, co byste řekli? Kde byla podepsána Deklarace nezávislosti? No přeci na poslední stránce dole!

Autor: Katka P.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

ZdraveRady.cz - aktuálně čte 6 lidí
BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 24 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 24 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 44 lidí
StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 44 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 30 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 46 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 9 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 30 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 44 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 24 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 30 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 44 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 25 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 23 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 30 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 6 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 30 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 24 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 23 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 44 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 9 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 25 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 25 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 46 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 23 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 9 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 46 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 23 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 6 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 46 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 9 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 25 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 6 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 9 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 25 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 23 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 24 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 6 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 46 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.

Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá
Další:
Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá