Podle jakého klíče si vybíráme partnery?

Všichni bychom chtěli znát zákonitosti výběru partnera a předejít tak v životě mnoha omylům. Jenže je, bohužel, zatím nikdo neobjevil. I když už dohazovačky měly svá kritéria, která používaly při dohadování sňatků mezi rodinami. V současné době jsme ale odkázáni sami na sebe.

Samozřejmě se nabízí zkusit zjistit shodu mezi partnery na základě osobnostních dotazníků a shody temperamentu. Jenže ouha. Někdy se spolu cítí dobře lidé stejného temperamentu, jindy je potřeba vzít dva úplně odlišné typy osobnosti, které se budou doplňovat. A nejasností je mnohem víc, například ona pověstná „chemie“…


Sympatie

Odborníci se shodují, že první a nejdůležitější jsou obyčejné sympatie. Sympatie vznikají na základě podobností v hodnotovém žebříčku, ale i jinde. Proto se běžně používají na seznamkách testy, které zjišťují podobnosti ohledně zájmů, preferencí a zálib. Ale samy o sobě sympatie nestačí.

Jako maminka

Při výběru partnera přichází na řadu také stará moudrost, že podvědomě se řídíme svými zkušenostmi s rodičem opačného pohlaví. 20 % lidí ovšem nevolí někoho, kdo je mamince či tatínkovi podobný, ale právě někoho úplně odlišného.

Krása a věk

I když se o tom moc nemluví, dalším kritériem je přeci jen vzhled. Vědci tento fakt potvrzují, zde podvědomě vybíráme z hlediska reprodukce. Tedy muže alfa samce a ženu takových proporcí a kypící zdravím, aby na svět mohla přivést mnoho potomků. Co se věku týče, obvykle bez rozmýšlení volíme někoho, kdo je nám generačně blízký. V naší kultuře platí, že muži jsou zhruba o 3 roky starší než ženy.

Zájmy

Společné zájmy, jak už jsme zmínili, hrají i podle vědců důležitou roli. Je jasné, že čím víc toho máme společného a v klidu se na věcech shodneme, tím lépe nám bude hlavně v době, kdy nás zrovna nespojuje péče o děti.

Biologie

Aby to nebylo tak jednoduché, do výběru partnera má co říct i biologie. Ta se opírá o naši genetickou výbavu, která velí nevybírat si geneticky příliš podobného partnera, aby potomstvo mělo, pokud možno co nejširší genetickou výbavu. Biologie ovšem nehledí na žádné z výše uvedených kategorií, takže i sympatie mohou jít klidně stranou. Takže na pověstnou „chemii“ dejte pozor. Drahé parfémy obsahující feromony či oxytocin možná mohou zafungovat, ale tak maximálně na první schůzce.

Pokud máte pocit, že výběr partnera je spíše sázkou do loterie, respektive že naše podvědomí to „nějak zařídí“, možná máte pravdu. Ale dejte pozor, abyste nevybírali příliš dlouho. Podle statistik prý máme asi 10 pokusů. A jestliže jste „přes“, toho pravého už jste asi potkali…

Přejeme vám, ať už vyberete jakkoliv, aby váš vztah byl šťastný a pokud možno „dokud vás smrt nerozdělí“.

Autor: Katka P.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 27 lidí
CarsMag.cz - aktuálně čte 44 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 27 lidí
SFDB.cz magazín - aktuálně čte 20 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 35 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 13 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 27 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 44 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 13 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 27 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 35 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 20 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 44 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 44 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 29 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 27 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 13 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 13 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 35 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 13 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 20 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 20 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 35 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 44 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 31 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 35 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 20 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.

Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá
Další:
Naučte se věřit sami sobě. Nikdo jiný to za vás neudělá